1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
2 years ago
8

The population of a country was increased in the past 4 years. The annual presentage increases are 20%,25%,30%,10% respectively.

What the overall percentage increase in these 4years?
Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]2 years ago
7 0

The answer is 114.5%.

Let the original population be denoted by x.

Now, let's go through the percentage increase per year.

<u>Year 1</u>

  • x (1 + 20%)
  • x (1.2)
  • 1.2x

<u>Year 2</u>

  • 1.2x (1 + 25%)
  • 1.2x (1.25)
  • 1.5x

<u>Year 3</u>

  • 1.5x (1 + 30%)
  • 1.5x (1.3)
  • 1.95x

<u>Year 4</u>

  • 1.95x (1 + 10%)
  • 1.95x (1.1)
  • 2.145x

Overall increase : 214.5% - 100% = 114.5%

Hence, the overall percentage increase in these 4 years is 114.5%.

You might be interested in
If 6 men finish a piece of work in 8 days, how long will it rake 4 men to​
Anna11 [10]

Answer:

6 men finish a piece of work in 8 days

1 men finish a piece of work in 8*6 days

4men will finish a piece of work in 48/4

days

..

which is equal to 12 days

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Copland competes in 27 swimming events this season. He wins either first place or second place in each event. Copland has 3 more
marysya [2.9K]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please Help please
Salsk061 [2.6K]

Answer:

50 mg for (dex) and 500 (gua) 50 times 4 is 200 for dex for ml mg is something else though. Also 500 times 4 is 2000 ml. So now just convert.

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Wind farms are a source of renewable energy found around the world. If a turbine generates 500kW in a 10m/s wind, how much power
Annette [7]
<span>Wind farms are composed of tens of wind mills that us electric generator to harness the power of the wind. The power that comes out of the electric generators should be proportional with the force or the wind which is also proportional to the speed of the wind. Considering that a 10 m/s generates 500 kW, than a 12 m/s wind should generate somewhere around 600 kW.</span>
4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP !
    5·1 answer
  • Jody is buying a scrapbook and sheets of designer paper. She has $40 and needs at least $18.25 to buy the scrapbook. Each sheet
    11·1 answer
  • Henry and Elizabeth were both baking apple pies for the town fair. Henry bought 2.6 pounds of Honeycrisp apples that cost $2.15
    15·1 answer
  • Create an equivalent ratio to 35:40 by dividing both sides by 5. What is the equivalent ratio?
    11·2 answers
  • Choose which line represents the line of the best fit
    14·2 answers
  • Find the missing information​
    10·1 answer
  • Find the radius of a circle with an area of 1,124 sq feet.
    8·1 answer
  • Award brainly for random response! Ü
    7·2 answers
  • Please help pleaseeee I really need answers only
    5·2 answers
  • Find the midpoint of the line segment with the given endpoint (-3,4) (-2,-8)​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!