1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
1 year ago
7

The length of a rectangle is 6 less than twice the width. If the perimeter is 60 inches, find the length and width.

Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]1 year ago
4 0

Answer:

w = 12

l = 18

Step-by-step explanation:

Hello!

Recall the perimeter of a rectangle is <u>twice the sum of the length and the width of the rectangle.</u>

  • P = 2(l + w)

Let w be the width. The length is 6 less than twice the width. That means, l is 2w - 6.

Plug it into the formula and solve, given that P is 60.

<h3>Solve for w</h3>
  • P = 2(l + w)
  • 60 = 2(2w - 6 + w)
  • 60 = 2(3w - 6)
  • 60 = 6w - 12
  • 72 = 6w
  • w = 12

The width is 12 inches. We can plug in 12 for 2w - 6 to find the length.

<h3>Solve for l</h3>
  • l = 2w - 6
  • l = 2(12) - 6
  • l = 24 - 6
  • l = 18

The length is 18 inches.

The width is 12 inches, and the length is 18 inches.

You might be interested in
You are making cupcakes and the recipe specifies 6 small eggs for every 27 cupcakes. You need to make 36 cupcakes. How many smal
astra-53 [7]
For every egg you can make 4.5 cupcakes so you will need 8 small eggs because 8 times 4.5 equals 36
6 0
3 years ago
Jackson’s mother buys 4 packs of hamburger meat.Each pack contains 4/6 of a pound of meat.How much total meat did she buy?
wariber [46]

Answer:

8/3 total or 2 2/3

Step-by-step explanation:

4 x 4/6 is the same thing as...

4/1 x 4/6

Multiply straight across...

16/6

Simplify...

8/3 total or 2 2/3

:)

5 0
2 years ago
Simplify this please.
Natali5045456 [20]

Answer:

tbh i just used another app to help me help you i hope this is right the app i used is always spot on with answers :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with #23 and #41
GuDViN [60]
23) 17/30

41) 3/10 because 3/10 + 7/10 = 10/10 or 1.
7 0
3 years ago
Best Buy is having a sale. iPads are marked down 20%. Of the original cost is $399, how much will you pay?
iren [92.7K]
It is


$79.80 I believe
According to me?
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you use simplest form to compare 8/10 and 3/5 explain
    15·2 answers
  • What is the equation of the line that is parallel to y-3x=2 and that passes through (6,1)?
    9·2 answers
  • Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
    8·2 answers
  • PLEASE HELP !!!! On the grid provided, draw a nonsymmetric four sided figure in Quadrant II labeled ABCD. The vertices on the fi
    9·1 answer
  • 9. What date will it be? (One is done for you)
    8·1 answer
  • GIVING 20 POINTS What is the product?
    8·2 answers
  • I need help what’s the answer?!!? <br><br> No links or files plzz
    14·1 answer
  • PLZ HELP NOW<br><br> (3^4)/(3^x)=27 what is x
    9·2 answers
  • The diameter of a basketball is 24 centimeters. find the volume of the basketball
    15·1 answer
  • A boy rides his bike at a speed of 28 miles per hour. How
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!