Answer:
Where is the rest of this Question???
Step-by-step explanation:
I can not see the picture so i caN NOT HELP SORRY
Answer:
5 2/3 pound of 1 cake
Step-by-step explanation:
34 / 6 =
(30 / 6) + (4 / 6) =
5 + 2/3 =
5 2/3
Answer: 10%
Step-by-step explanation:
Let the sale tax = $x
Cost price (CP) of the surfboard = $920
Sale tax with cost price of the surfboard = $1,012
Therefore the sale tax ($x) = $1,012 - $920
=$92
Therefore the sale tax percentage = ⁹²/₉₂₀ x 100
= 10%
First find the unit rate. Do 17.5/2.5 and you get 7. Next just multiply that by 10 and voila. It takes her 70 minutes to run the whole race.