1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
2 years ago
5

Olympia ate lunch at a restaurant the amount of her check was $6.89 she left eight dollars on the table which included the amoun

t she owed plus a tip for the waiter which equation shows t and the amount of her tip in dollars
Mathematics
1 answer:
maxonik [38]2 years ago
3 0

The equation will be like this,

6.89 + t = 8.00

t = 8 - 6.89

t = 1.11

tips = $1.11

6.89 + t = 8.00

To sum up the total amount of cash and coins you have, first, sort each invoice and coin by denomination. Create a separate stack for each denomination and count how many denominations or coins you have.

For each denomination of banknotes and coins, multiply the number you have by the denomination. For example, if you have 4 out of $ 10, multiply by 4x10 to get $ 40. If you have three $ 5 bills, multiply by 3x5 to get $ 15.

Sum the totals to calculate the total amount.

Learn more about Ammount Calculation  here: brainly.com/question/2005046

#SPJ4

You might be interested in
PLS HELP WILL GIVE BRANLIEST
nalin [4]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

<em>hope this helped. I am in algebra two so you can trust my answer. happy holidays and stay safe</em>

4 0
2 years ago
How 7,5,6 and 3 equal 75
____ [38]
Well first you do 7+5 to equal 12, and then you multiply 12 by 6 and get 72, then you add the 3 to get 75. 6(7+5)+3=75. Hope this helps!!
4 0
3 years ago
The algebraic process you use to isolate a variable in order to find what values, numbers, etc. will make an equation true. You
Mnenie [13.5K]

Solve is the certain answer, not "check the equation" silly.  Now, I must solve some more problems on Brainly :)


3 0
3 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
2 years ago
A tutoring company has offices where students physically attend a test prep course. The company recently created an online test
alexandr402 [8]

Answer:

Some of the 50 students should have been assigned to a control group that used the in-person course

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 12% of 17 = <br> and can you please show your work
    9·2 answers
  • A room contains 8 ​people, each of a different age. The people leave the room in random​ order, one at a time. What is the proba
    7·1 answer
  • What is the volume of the rectangular prism with 16cm , 9cm, and 4cm
    10·1 answer
  • What is the GCF of 10 and 35?
    7·1 answer
  • Find sum 3.24 +.07 =
    14·2 answers
  • To ensure an excellent bond when brazing, the clearance gap between pipe and fitting must be _______ inches.
    5·1 answer
  • I need help please!!
    13·1 answer
  • A bag contains 48 balls
    11·1 answer
  • Write 64,120 in scientific notation
    9·2 answers
  • Can i just get in pls i a have to get this test today
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!