f(x)=40
x=8
so if x=2 it would be 40/8 which is 5
Answer:
Ok
Step-by-step explanation:
To show that they used the same amount of ribbon you could take the 1 yard and divided into different sized equal groups.
1 yard divided by four equals 1/4 yard for each of four ribbons.
1 yard divided by six equals 1/6 yard for each of six ribbons.
You could have ribbons the size of 1/4 our yard and 1/6 yard, but you would have different amounts of each.
The cost for each pound of trail mix and each pound of jelly is given below.
Step-by-step explanation:
Let t = cost/pound of trail mix
Let j = cost/pound of jelly beans
5t + 6j = 35
3t + 2j = 15 = > 2j = 15 - 3t
5t + 3(15 - 3t) = 35
5t + 45 - 9t = 35
- 4t + 45 = 35
- 4t = - 10
4t = 10
t = 2.5
3(2.5) + 2j = 15
7.5 + 2j = 15
2j = 7.5
j = 3.75
I do not see an illustration.