bonds are basically known as
b)contracts
Answer:
C) variable costs of $72,000 and $25,000 of fixed costs
Explanation:
To determine the flexible budget we must first calculate the variable costs of producing 8,000 units:
direct labor per unit = $40,000 / 5,000 units = $8 per unit
electric power per unit = $5,000 / 5,000 units = $1 per unit
total variable cost per unit = $8 + $1 = $9
Total variable costs for 8,000 units = 8,000 units x $9 per unit = $72,000
Total fixed costs = $25,000
Answer:
The answer is stated below:
Explanation:
The accounting equation is as follows:
Assets = Liabilities + Stockholders' Equity
Analyzing the transactions:
1. The service is provided to customer on account, which result in increase in assets and the stockholders' equity
So,
Assets = Liabilities + Stockholders' equity
+ $4,000 = $0 + +$4,000
2. The equipment is purchased by signing a note, which result in increase in liability and also increase in the assets.
So,
Assets = Liabilities + Stockholders' equity
+ $10,500 = +$10,500 + $0
3. Paid for the advertising, which result in decrease in cash as well as decrease in the equity of the company.
So,
Assets = Liabilities + Stockholders' equity
- $1,200 = $0 + -$1,200
Here is a sizing chart from the Kohl’s website and they sell ASICS