1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
1 year ago
5

A tape diagram. There are 65 students out of 100 students who ride the bus. There are question mark students out of 800 students

who ride the bus.
65% of the 800 students at North High School ride the bus. How many students ride the bus?
Mathematics
1 answer:
SVEN [57.7K]1 year ago
6 0

Answer:

<em>800÷100 = 8</em>

<em>65×8=520</em>

\frac{520}{800}

another way:

<em>100%-65%=35%</em>

<em>35% = 0.35</em>

<em>800×0.35= 280</em>

<em>800-280=</em>520

another way:

<em>65% = 0.65</em>

<em>0.65×800=</em>520

Hope it helped! :)

You might be interested in
Triangle QED is congruent to Triangle QRS<br><br>a. True<br>b. False<br>​
Papessa [141]
Your answer is false your welcome
5 0
2 years ago
If a+3b=10, what is the value of 2a+6b=?
zhuklara [117]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

2(a+3b)=2(10)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of a dirt bike decreases by 25% each year. If you purchased this dirt bike today for $500, to the nearest dollar how m
Harman [31]
First. Find out what 25% of 500 is,then minus that from 500 five times.

It wont be worth anything because it will be $-125 in 5 years.

500-125-125-125-125-125= -125
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve K = 1/2 mv^2 for m
Dahasolnce [82]

Answer:m=2k/v^2

Step-by-step explanation:

The first thing you should do is divide 1/2 on both sides. Now you have 2k=mv^2. Then divide v^2 from each side and you get a final answer of (2k/v^2)=m

4 0
2 years ago
A coupon for 15% off the purchase. After the discount, the item was $150. What was the original cost of the item?
son4ous [18]

Answer:

$172.50 was the original cost

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The bake sale earned 83.48 dollars during the 4 hours it was open what is the unit rate
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME WILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • Can someone please help me on number 5
    12·1 answer
  • The speed of a Garden-Snail is 50 meters per hour and that of the Cheetah is 120 kilome-
    5·2 answers
  • Give the standard form for 900.000 000 + 50 50.000 000 + 9.000 + 600 + 20 + 7
    7·1 answer
  • A tree farm has 70 rows of trees. The first row has 25 trees, the second
    14·1 answer
  • Who ever gets this will get a brainlest
    12·2 answers
  • Quadrilateral LMNO is similar to quadrilateral PQRS. Find the measure of side QR.
    9·2 answers
  • How can help me on this <br><br><br> the blank one if the one I need help one btw
    7·2 answers
  • Simplify 10^-8 .
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!