1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seraphim [82]
1 year ago
8

The total cost to rent 5 chairs and 3 tables is $27. The total cost to rent 2 chairs and 12 tables is $81. What is the cost to r

ent each chair and each table
Mathematics
1 answer:
kati45 [8]1 year ago
8 0

The cost to rent each chair is $1.5 and cost to rent each table is $6.5

<h3>Applications of systems of linear equations </h3>

From the question, we are to determine the cost to rent each chair and each table

Let c represent chair

and

t represent table

From the given information,

The total cost to rent 5 chairs and 3 tables is $27

That is,

5c + 3t = 27 ------------ (1)

Also,

The total cost to rent 2 chairs and 12 tables is $81

That is,

2c + 12t = 81 ---------- (2)

Now, solve the equations simultaneously

5c + 3t = 27 ------------ (1)

2c + 12t = 81 ---------- (2)

Multiply equation (1) by 2 and multiply equation (2) by 5

2 × [5c + 3t = 27 ]

5 × [2c + 12t = 81 ]

10c + 6t = 54        ------------- (3)

10c + 60t = 405   ------------- (4)

Subtract equation (4) from equation (3)

10c + 6t = 54        

10c + 60t = 405

---------------------------

-54t = -351

t = -351/-54

t = 6.5

Substitute the value of t into equation (2)
2c + 12t = 81

2c + 12(6.5) = 81

2c + 78 = 81

2c = 81 - 78

2c = 3

c = 3/2

c = 1.5

∴ The cost of chair is $1.5 and cost of table is $6.5

Hence, the cost to rent each chair is $1.5 and cost to rent each table is $6.5

Learn more on Solving system of linear equations here: brainly.com/question/13729904

#SPJ1

You might be interested in
How much would you be willing to rent an additional oven when the order size is 1 dozen cookies
Kamila [148]

The amount that you should be willing to rent an additional oven when the order size is 1 dozen cookies is the amount that is less than the profit of producing those cookies.

<h3 /><h3>What amount should be paid to rent an additional oven?</h3>

The dozen cookies that Kristen’s Cookie Company are about to make are an additional order which means that they do not have the ovens to make it.

They will therefore have to rent an additional oven. If they did this, the amount they pay for the additional oven should not give them losses. They should therefore rent the oven at a cost that is less than the profit they will get for the additional 1 dozen cookies.

Find out more on accepting additional orders at brainly.com/question/25811981.

#SPJ4

3 0
2 years ago
Is the percent increase from 50 to 70 equal to the percent decrease from 70 to 50? Explain.
Galina-37 [17]

Answer

No. The amounts of change are the same, but the original amounts are different. The ratio for the percent increase from 50 to 70 is 20/50, or 40%. The ratio for the percent decrease from 70 to 50 is 20/70, or about 29%.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP QUICK <br> Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator
Alja [10]

Answer:

x= \sqrt{6}

Step-by-step explanation:

you might need a calculator to get the answer but since it is a right triangle the legs of the triangle in this case x and the\sqrt{6} are the same length

3 0
3 years ago
I still need help guys
8_murik_8 [283]

Answer: 399=300+90+9

-45=0+40+5

300+130+14=414

Step-by-step explanation:

Expanded form is a way to write numbers by showing the value of each digit.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jin can purchase 10 gallons of biodegradable fuel for $42.99 at the local
Kobotan [32]

Answer:

b 15 gallons of fuel for $60.50

Step-by-step explanation:

because 1 gallon of fuel is for $4.299

and when you multiply 15×4.299 the answer is 64.485 which is greater than the offer you are getting it for.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The sum of three consecutive numbers is greater than 40. The inequality that represents this is x + x + 1 + x + 2 &gt; 40. Which
    6·2 answers
  • Paige measured 4/9 cup of onions, 3/4 cup of celery, and 2/7 cup of carrots. How many cups of vegetables did Paige measure out f
    10·2 answers
  • determine if the sequence is geometric if it is find the common ratio the 8th term and the explicit formula can someone check my
    5·1 answer
  • Ratio tables 10 every 15 minutes how many in a hour
    7·2 answers
  • What is the difference? 5x/x-2 - x+4/2x?
    9·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • Plz help I will give brainliest<br> What is the value of x in this problem<br> 97x+14=13.8
    6·1 answer
  • Matt weighed 60 pounds when he was 8. He now weighs 80 pounds. Find the percent of increase in weight rounded to the nearest ten
    13·1 answer
  • Please could you help me with this. 132 people took a driving test. 80 people predicted they would pass. 64 people
    7·1 answer
  • 6. Geographic Trends Janice has been offered
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!