1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
2 years ago
9

Y is inversely proportional to x, when Y = 2, x = 4.Find the value of x when Y = 4.

Mathematics
1 answer:
ratelena [41]2 years ago
8 0

The value of x when y =4 is 2

<h3>How to solve for x?</h3>

An inverse proportion is represented as:

k = yx

Where

k represents the constant of proportion

When y = 2, x = 4.

So, we have:

k =2 * 4

k = 8

Substitute k = 8 in k = yx

So, we have:

yx = 8

When y = 4, we have:

4x = 8

Divide by 4

x = 2

Hence, the value of x when y =4 is 2

Read more about variation at:

brainly.com/question/14254277

#SPJ1

You might be interested in
Select the correct answer. Which set of coordinates satisfies the equations 3x-2y= 15 and 4x - y = 207 OA (2-7) OB (1.6) OC (5.0
MissTica

Answer:

C.) (5,0)

Step-by-step explanation:

You see where the lines cross together. That will be the answer.

6 0
3 years ago
EXPLAIN ANSWER PLZ!
Dmitriy789 [7]

height,h = 3"

base, b = length, l = 2

area of triangle, t = bxh/2...eqn 1

area of square, s = l^2...eqn 2

area of pyramid, p =4t + s...eqn 3

subst h = 3 and b = 2 in eqn 1

t = 3x2/2 = 3

subst l =2 in eqn 2

s = 2^2 = 4

subst t = 3 & s = 4 in eqn 3

p = 4(3) + 4 = 16sq inch

6 0
3 years ago
For Bill's birthday his mom is bringing donuts to school.
kipiarov [429]

36 donuts (2 1/2 dozen) = $8.00

So, you divide 8 by 36 and you get about 22¢ for each donut. Then, you do .22 x 12 which equals $2.64.

One dozen donuts = $2.64

3 0
3 years ago
9 markers cost $11.50. How much would 7 markers cost?
Anna007 [38]

Answer:

7 markers cost $8.95

Step-by-step explanation:

9x = 11.50

x = 11.5/9 = 1.278

Therefore, 7 markers, or 7x = 7(1.278) = 8.946

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
George says that 4+ a +a+a+b+b=24ab
antoniya [11.8K]

Answer:

3a+2b+4

Step-by-step explanation:

24ab indicates that there is 24 of unit ab which there is not. there is 4+ 3a+2b

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the converse of the conditional statement. If a shape is a rhombus, then it has four congruent sides.
    13·2 answers
  • 2/5 write two equivalent fraction
    13·2 answers
  • I need the correct answers please and quick pleas
    13·1 answer
  • Find the slope of the line containing the points
    14·1 answer
  • I will give brainliest to whoever answers this correctly
    7·2 answers
  • Jack bought snacks for his team's practice. He bought a bag of chips for $3.46 and a 4-pack of juice bottles. The total cost bef
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • I need help asap .....
    10·1 answer
  • Answers please. First to answer all of them correctly gets brainliest.
    12·1 answer
  • Daniel ran ¾ of a mile every day for 7 days. How many miles did David run after seven days?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!