When property is sold in the middle of year, both the buyer and seller can deduct their pro rated portion of the property tax.
The property taxes are based on the assessed value of the property. So when the property tax is pro rated at the time of the transfer, both the buyer and seller can deduct their pro rated portion of the property tax.
Buyer and seller prorations are often applied during real estate closing transactions to divide the cost of expenses like property taxes. Thus, the buyer gets a deduction for the prorated amount of property tax due after closing, and the seller gets the same deduction for the taxes.
Hence, both the buyer and seller receives the deduction for the real property tax.
To learn more about property tax here:
brainly.com/question/15227817
#SPJ4
Answer:
C. Manager
Explanation:
The job of a manager is to organize all the units in the business for proper functioning
Answer:
The correct answer is: oligopoly.
Explanation:
A market structure where there are only a few firms is called an oligopoly market. These firms can be producing either identical products or differentiated products.
Because of few firms, there is a high degree of competition in the market. The firms are price makers and face a downward sloping curve.
There is interdependence in the market such that the economic decisions of a firm affects the price, profits and output level of its rivals. So the firms have to consider the reaction of its rivals before making an economic decision.
When boating on a river, you might encounter these strainers and the danger of these strainers is that they can possibly trap your boats and throw the passengers out of the boat. Strainer is the term that describes anything that obstructs the way in the river such as logs, or wire fence.
Answer:
Total cost= $204,750
Explanation:
Giving the following information:
Fixed costs: supervisor’s salary $3,000; factory rent $6,500
Mixed costs: utilities $3,500 + $10.25 per unit
Variable costs per unit:
manufacturing labor wages $30.00
supplies used in production $13.50
packaging cost $7.25
warranty cost $4
Required: Compute total costs to be incurred for a week with 2,950 units of activity.
Fixed costs= 3,000 + 6,500 + 3,500= $13,000
Variable costs= (10.25 + 30 + 13.5 + 7.25 + 4)*2,950= $191,750
Total cost= $204,750