Answer:
5n+5
Step-by-step explanation:
5(n+3)-10
5n+15-10
5n+5
She can travel <span>665.4375 miles in 68.25 min.</span>
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Simpify
The very first step is to take LCM of the given expression

Perform arithmetic operations o the numerator

Divide the numerator and denominator by 2


The expression can't be further simplified;
Hence,
= 
Answer:
3x
Step-by-step explanation: