1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
2 years ago
7

V²=u²+2as. If u = 12, a = -3 and s=18, Find v

Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]2 years ago
8 0

Answer:

v=6

Step-by-step explanation:

v²=u²+2as

v²=12²+2(-3)(18)

v²=144-108

v²=30

v=6

You might be interested in
If pi=3.14 what is the ratio?
Nataly [62]
The ratio will always be 3.14
8 0
3 years ago
Simplify 6 - 2 3 + (-9 + 5) · 2.
CaHeK987 [17]

Answer:

3   2/5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. At a speed of 80km/h, it takes 10hrs to travel between Abuja and Lagos. How long will it takes to cover the same distance at
Softa [21]

Answer:

1. 8 hours 2. 12 pumps

Step-by-step explanation:

1. 80 ×10=800

there are 800 miles between abuja and lagos

800÷100=8

it will take 8 hours

2. with 3 pumps it takes 36 hours. you need to be 4 times quicker so you need 4 times more pumps.

4×3=12 pumps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5x < 15 can someone sollve it plz
Dmitry [639]

Answer:

x <  3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
C6.1 PA1 short term decision Artisan Metalworks has a bottleneck in their production that occurs within the engraving department
laila [671]

Answer: $4850

Step-by-step explanation:

The other information related to the question is:

Direct materials = $3.50

Direct labor = $1.10

Variable overhead = $0.45

Fixed overhead = $2.80

Total = $7.85

Based on the information given in the question, the increase in the profit will be calculated as the contribution from the 3000 extra units minus the worker's salary.

Contribution from 3000 units will be:

= (Selling price - Direct materials - Direct labor - Variable overhead) × 3000

= ($25 - $3.50 - $1.10 - $0.45) × 3000

= $19.95 × 3000

= $59850

Increase on Profit:

= $59850 - $55000

= $4850

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The width of a rectangle is the length minus 3 units. The area of the rectangle is 10
    6·1 answer
  • Solve and simplify: 2/3 x 3/5 x 5/10 x 6/8 =
    8·1 answer
  • What’s the answer please
    11·1 answer
  • Find the value of the expression.<br> b2 − a <br> for a = 4 and b = 5
    11·2 answers
  • Which answer is the equation of the line represented in function notation?
    7·1 answer
  • Emma and Clair are planning to sell lemonade on their
    15·2 answers
  • If you figure out these questions I’ll give you brainliest
    7·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
  • Someone help meee?<br> This is soo hard
    12·1 answer
  • Need help urgently vvvvvvv
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!