1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
2 years ago
7

The average speed of a car on a stretch of interstate is 70 miles per hour. Convert this rate to feet per second.

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]2 years ago
6 0

Answer:

<h3>102. 66 feet / Second</h3>

Step-by-step explanation:

To do conversion change miles into feet and hour into second.

One foot is 5280 feet

And an hour is 3600sec

70 miles / Hour

70 * 5280feet / 3600 second

369600 feet / 3600seconds

Then simplify

102. 66 feet / Second

Diano4ka-milaya [45]2 years ago
4 0

Speed given

  • 70mph

1 mi=5280ft

1h=3600s

So convert

  • 70×5280ft/3600s
  • 7×528ft/36s
  • 102.67ft/s
You might be interested in
wyatt hiked 6 miles in 2 hours. at this same rate, what is the total number of miles wyatt could hike in 9 hours?
kramer
The answer to this question is Wyatt could walk 27 miles in 9 hours.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
At some department store, all suits are reduced 30% from the retail price. If a man purchased a suit that originally rera ec for
Arisa [49]

Answer:

$78.72

Step-by-step explanation:

To find 30% of the original value, we need to turn this percentage into a decimal or a fraction and then multiply it by the original value

  • 30% is equivalent to 0.30, \frac{30}{100}, and \frac{3}{10}
  • So we can use either of these values. I will use 0.30 for simplicity

  • ($262.40)(0.30) = $78.72 is the amount saved
5 0
4 years ago
What is the side lenth of a cube that has a volume of 27
Marat540 [252]
The anwer is 3. The volume of a cube is lwh. 3 x 3 x 3 = 27
8 0
4 years ago
HELP FAST PLEASE<br> Find u*v, if u=13j and v=i+3j
Flauer [41]
\bf \begin{cases}&#10;u=13j\implies 0i+13j\implies \ \textless \ 0,13\ \textgreater \ \\&#10;v=i+3j\implies 1i+3j\implies \ \textless \ 1,3\ \textgreater \ &#10;\end{cases}&#10;\\\\\\&#10;\ \textless \ 0,13\ \textgreater \ \cdot \ \textless \ 1,3\ \textgreater \ \implies (0\cdot 1)+(13\cdot 3)\implies 39
6 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!!!<br> who every gets it right I will give brainly and 20 points
Sindrei [870]

Unit price:

$3.03 for a gallon of gass

$0.05 per ounce of soap

$0.75 per bag of popcorn

Not a Unit Price:

$20 for 5 books

$33.00 for 2 avocadoes

hoped that helped

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Siri can take no more than 22 pounds of luggage on a trip or suitcase weighs 112 oz is how many more pounds can she pack without
    7·2 answers
  • Bob &amp; Edith's Diner always has two types of pie on the dessert menu. Bob and
    5·2 answers
  • The sector enclosed by BCD in the circle below represents the
    13·1 answer
  • Use the formula for finding the surface area of a rectangular prism.
    9·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • Simplify <br><br><br> -3z-(-z-2)}−3z−(−z−2)
    9·1 answer
  • A cyclist cycles a distance of 40 miles in a time of 2 hours. what is her average speed?
    13·1 answer
  • When a &lt; 0 in the quadratic function y = ax2 + bx + C, the graph of the quadratic function opens _____?
    8·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (3, 2) and (-1,-4)?<br> m=
    11·2 answers
  • In mr. wilson's geometry class, 12 of the students received a's and 20 received b's. in his statistics class, 11 of the students
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!