1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
1 year ago
10

I need help with this math question.​

Mathematics
1 answer:
laiz [17]1 year ago
7 0

Answer:

23 children and 9 adults

p <= 70/9

Step-by-step explanation:

Let x = # of adults and y = # of children. The number of children is 5 more than twice the number of adults, so x = 2y + 5. The total cost of entrance is $6525, so 225x + 150y = 6525.

x = 2y + 5

225x + 150y = 6525

x - 2y = 5

225x + 150y = 6525

75x - 150y = 375

225x + 150y = 6525

300x = 6900

x = 23

x = 2y + 5

23 = 2y + 5

18 = 2y

y = 9

225p + 3750 <= 5500

225p <= 1750

p <= 70/9

You might be interested in
Multiplying rational numbers (-7) (-2) SHOW WORK PLEASE
lyudmila [28]
The answer is 14 because a negative number multiplied by another negative number is positive. So (-7)*(-2) is 14.
3 0
3 years ago
An object moves at a constant rate. The graph shows the object's height at different times. Which equation represents the situat
zlopas [31]
<span>d. y = 15x 900</span>

Although you do not give the rates I assume the answer is D as it is the only positive multiplication. You cannot have negative height.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr Langley sold all but 10 of his old computers for R500 each . He received R32 500 from the sale .How many computers did he ori
velikii [3]

Answer:

75 computers

Step-by-step explanation:

R 32500 / R 500= 65 sold

65 +10= 75 computers originally

5 0
3 years ago
What does the statement T(20) = T(c) mean?
artcher [175]
It is C. floor 20 and floor c have the same amount of tenants
5 0
3 years ago
Yes I suck at math don't judge me.
Akimi4 [234]

Answer:

I think it could be first is 5 second 12 and 13 last or in another order

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Peter paid $12.83 for a DVD. The price of the DVD was $11.99. How much sales tax did Peter pay?
    12·1 answer
  • Find the perimeter of a rectangle with sides (3x-5) and (-2x+10)
    10·1 answer
  • Is number 11 help plz
    10·1 answer
  • Which of the following statements is true about completing a square? A. When completing the square, subtract the square of half
    5·2 answers
  • 2x - 5y = -6<br> -2x + 7y = 14
    5·1 answer
  • Зx +1 &lt;10<br> What is the answer for this
    12·1 answer
  • What is the perimeter of the triangle?
    5·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Find the measure of each angle.
    14·1 answer
  • A data set consists of these points: (2, 4), (4,7), (5, 12). malinda found the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!