Type the correct answer in each box. Use numbers instead of words. The cost of cereal is proportional to the number of ounces. C
ereal costs $2.72 for 16 ounces. What is the cost of 28 ounces of cereal? Complete the equation to determine the cost of 28 ounces of cereal. x 28 = $
To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces. The cost is $2.72 and the number of ounces is 16, so the cost per ounce is $2.72/16 = 0.17. Multiply the cost per ounce by the amount asked to calculate for, 0.17 x 28 = $4.76
To conclude, the cost of 28 ounces of cereals is $4.76.