1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
3 years ago
15

How can i solve for x: 64=16 x^2

Mathematics
1 answer:
Mariana [72]3 years ago
3 0
64=16x^2\\
x^2=4\\
x=-2\vee x=2
You might be interested in
Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds
sergij07 [2.7K]

Answer:

The unit rate is $3.77

Step-by-step explanation:

You take 30.16 and divide that by 8 which equals 3.77

have a nice day! :)


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which method can be used to find the interquartile range for a set of data ?
nignag [31]
The interquartile range (IQR) can be found by finding the difference of the upper and lower quartiles
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question please
irinina [24]
The answer is 0
Let me tell you why
first plug in the numbers
.5(18+14)-(18-14)^2
(9+7)-(4)^2
16-16
0
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 63 marbles, some red and some green. The ratio of red marbles to green
Nikolay [14]

Answer:

45 green marbles

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The shown quadrilateral is a rectangle. If AB is 10 what is the length of DC?
kipiarov [429]
The answer is:

A. 10

This is because segment AB is parallel to segment DC, meaning they are the same length.

Hope this helps!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is .85 (85 repeating) as a fraction
    12·1 answer
  • What is the radius of C? 5 cm 10 cm 12.5 cm 50 cm
    9·1 answer
  • Convert 65 miles per hour to kilometers per hour. Use unit analysis to set up and solve.
    9·2 answers
  • Find sin P, cos P, tan P?<br> Hypotenuse: 41 <br> Adjacent: 9 <br> Opposite: 40
    13·1 answer
  • What’s the degree of 3?
    12·1 answer
  • What scale factor was used to produce the image?<br> A)4<br> B)2.5<br> C)1.5<br> D)3.5
    13·1 answer
  • Aldos coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Aldo $4.15 per pound, and type of
    12·1 answer
  • HELP ME OUT BRO PLEASE I HONESTLY DONT KNOW WHAT THIS QUESTION MEANS, I JUST DONT KNOW WHAT TO DO
    12·1 answer
  • Plz solve this question
    15·1 answer
  • Write an equation that has addition and multiplication and has the solution x=-2
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!