1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
2 years ago
5

Determine whether each of the following pairs of angles have equal measures.

Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]2 years ago
4 0

The pairs of angles that  have equal measures are:

  • LJP
  • NJR
  • MJP
  • PJR

The pairs of angles that do not  have equal measures are:

  • MJK
  • PJR
  • KJR
  • MJP
  • KJL
  • LJM

<h3>What is an angle?</h3>

When two lines or rays converge at the same point, the measurement between them is called a "Angle."

It is given that:

Both MJK and  PJR can be seen as (Unequal angles)

The angle MJK  is ( 90 degrees), then  angle PJR will be ( 48 + 46 )= 94 degrees

Both LJP and NJR  can be seen as ( Equal angles)

The measure of angle LJP = 48 + 46 + 48 = 142 degrees

The measure of angle NJR = 48 + 48 + 46 = 142 degrees

KJR & MJP = Unequal

The angle KJR will now be [ 360 - (46+48+48+46+90) ]

= 82 degrees

The  angle MJP  will be ( 94 degrees)

Both KJL & LJM  are Unequal, then

The angle KJL  will be  42 degrees, then angle LJM  will be ( 90 - 42 )

= 48 degrees

Read more about pairs of angles here:

brainly.com/question/17643033

#SPJ1

CHECK THE COMPLETE QUESTION BELOW:

Determine whether each of the following pairs of angles have equal measures. Drag and drop each pair

of angles into the correct catagory to show which pairs have equal measures.

MO

N

46°

42°

48°

46°

R

ZMJK and LPUR

ZLJP and ZNJR

ZKJR and ZMJP

MJP and ZPJR

ZKIL and ZUM

Equal Measures

Unequal Measures

You might be interested in
Which is not personally liable for any losses or damages?
cupoosta [38]

Answer:


Step-by-step explanation:

Ur answer should be C

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can we get to peace?​
-BARSIC- [3]

Answer: Charmaine Diyoza: "Come on, Kane. Without graveyard McCreary, my internal problem is solved. Without the Red Queen, our problem external is. This is how we get to peace."

Step-by-step explanation: The 100

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hree people play a game in which one person loses and two people win each round. The loser must pay each winner the amount that
ipn [44]

Answer:

$7 ; $4 ; $3

Step-by-step explanation:

Given that:

1 player loses and 2 wins

Loser pays each winner amount each winner already has

3 rounds was played

At the end, each player has lost 1 round each and has $8.00

Since each player lost 1 round each, then each player won twice.

Given that the players are A, B and C

Starting from the last round :

Recall; they all have $8 after the last round.

If A lost the last round and pays B and C the amount they already have.

B and C finally have $8, Hence amount A paid B and C = 8/2 = $4 each

Hence, at the end of 2nd round / before last round :

A has ($8 paid + $8 final) = $16

B and C each have $4

End of first round before 2nd round of game:

If B lost, and pays A and C the amount they already have ;

A finally has 16 hence, amount B pays A = 16/2 = $8

Amount B pays C = 4/2 = $2

A = $8

B = $4 + $(8 + 2) = $14

C = $2

Ist round

C will lose :

Amount C pays B = $14 / 2 = $7

Amount C pays A = $8 /2 = $4

Hence, amount C has before round 1:

$7 + $4 + $2 = $13

Hence; Before the game ;

Either of the three players have ;

$7 ; $4 and $13

6 0
3 years ago
which graph represents a line with a slope of -2/3 and a y-intercept equal to that of the line y=2/3x-2
Ber [7]
Y=mx+b

M is slope
B is y intercept

Given the information in the problem plug in the parts you know.

Slope -2/3
Yint -2

y=-2/3x-2
7 0
3 years ago
A manufacturer makes two type if products X and z at each if two different locations A and B. the materials used to make each if
Snezhnost [94]

Using matrix algebra, the material cost of making one of each product at each location is as follows:​

<h3 />

                       Product X    Product Z

Location A        birr 38          birr 50

Location B        birr 38          birr 49.5

<h3>What is matrix algebra?</h3>

Matrix algebra involves the arrangement of numbers in a rectangular array.

Matrices are arranged in columns and rows to express some mathematical values.

<h3>Data and Calculations:</h3><h3>Matrix O: Materials Requirement Per Unit</h3>

                      Steel    Glass    Plastic

Product X         3            1             2

Product Z         4          0.5           3

<h3>Matrix P: Materials Cost Per Unit</h3>

                      Steel    Glass    Plastic

Location A      10           2           3

Location B       9           3           4

<h3>Matrix R: (O x P) Material Cost of Product X</h3>

                      Steel    Glass    Plastic   Total

Location A     30           2           6          38

Location B     27           3           8          38

<h3>Matrix R: (O x P) Material Cost of Product Z</h3>

                      Steel    Glass    Plastic   Total

Location A     40          1             9          50

Location B     36          1.5         12         49.5

Thus, Product X costs birr 38 at locations A and B, respectively, while Product Z costs birr 50 and birr 49.5 at locations A and B, respectively.

Learn more about Matrix Algebra at brainly.com/question/94574

#SPJ1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how the Pythagorean theorem is used to tell if a right triangle.​
    7·1 answer
  • How to divide 33 photos into 2 groups so the ratio is 4 to 7
    8·1 answer
  • What's .34 as a fraction
    15·2 answers
  • Which point is on the circle centered at the origin with a radius of 5 units?
    10·2 answers
  • Please help <br> solve for y<br> 5x-4y=10
    6·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Free pionts for only people no bots
    8·2 answers
  • These 2 questions confuse me.<br> Can anyone help with some 3D trigonometry?
    5·1 answer
  • A map of a city uses a scale of 1cm =3.5 meters. If a road shown on the maps runs for 25cm how long is the road?
    10·2 answers
  • Please someone solve this equation for me i only have 2 mins
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!