1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
2 years ago
5

Is 90.790170 rational or irrational

Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]2 years ago
7 0

Answer:

irrational number

Step-by-step explanation:

because it has no repeating pattern

You might be interested in
Is this a function or no
blondinia [14]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

None of them repeat

4 0
3 years ago
NEED HELP ASAP PLEASE
AnnZ [28]

Answer:

8.5%

Step-by-step explanation:

I=PRT

85= 2000*r*0.5

85=1000r

0.085=r

8.5%

6 0
3 years ago
Solve for the factual of (5!)
Lelu [443]
1×5 or 5×1 would be a factual of it
4 0
3 years ago
4. Jonathan takes his dog to be groomed. The fee to groom the dog is $80 plus 6.75% tax.
frutty [35]

Step-by-step explanation:

Tax charge

80 × 6.75/100 = 5.4

Cost + tax charge

80 + 5.4 = 85.4

Tip (15% of cost and tax)

85.4 × 15/100 = 12.81

(Cost + tax charge + tip)

85.40 + 12.81 = 98.21

therefore, $95 is not enough.

3 0
3 years ago
Use the table to identify values of p and q that can be used to factor
liberstina [14]
It would be C. -2 and 6
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Derive the inverse of the function, f-1 of f(x) = 7x+2
    13·1 answer
  • An eagle has a forward force due to its wings at 6N the drag force is 4N backwards and it's lift force is 20 N upward what is th
    6·1 answer
  • What is the area<br> of circle <br><br><br><br>with a diameterms of 10 m​
    12·1 answer
  • Plz help me with this problem
    11·1 answer
  • Find the unit rate. 297 words in 5.5 minutes The unit rate is words per minute.
    6·2 answers
  • Use the distributive property to remove the parentheses.<br> -5(-6y+4x-5)
    6·1 answer
  • Please helppp need the answers
    11·1 answer
  • 1)
    7·2 answers
  • A can of tuna is in the shape of a cylinder. The distance around the top of the cylinder is approximately 251.2 mm. The tuna com
    8·2 answers
  • If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!