1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
2 years ago
11

Typically the consumer price index (cpi) is calculated by checking the prices of?

Business
1 answer:
Georgia [21]2 years ago
5 0

The consumer price index (cpi) is calculated by checking the prices of using the price of goods bought by a typical urban household, and applying different weights based on the importance of the good to the consumer.

<h3>What is CPI?</h3>

The Consumer Price Index (CPI) is a measure of the overall cost of the goods and services bought by a typical consumer.

The Consumer Price Index (CPI) is a measure of the average change overtime in the prices paid by urban consumers for a market basket of consumer goods and services.

The market basket includes everything from food items to automobiles to rent.

CPI is used to find the inflation rate.

To learn more about CPI, refer

https://brainly.in/question/245353

#SPJ4

You might be interested in
Skyline Florists uses an activity-based costing system to compute the cost of making floral bouquets and delivering the bouquets
alekssr [168]

Answer:

$7.15

Explanation:

Calculation for Other The cost of wages and salaries and other overhead that would be charged to each bouquet made is:

Wages and salaries charged to each bouquet produced = (60%*$180,000)+(50%*$70,000)/20,000 bouquet

Wages and salaries charged to each bouquet produced = $108,000+$35,000/20,000 bouquet

Wages and salaries charged to each bouquet produced = $143,000/20,000 bouquet

Wages and salaries charged to each bouquet produced = $7.15

Therefore The cost of wages and salaries and other overhead that would be charged to each bouquet made is:$7.15

7 0
3 years ago
The ACogs-153 company has provided the following data for the month of May: Inventories: Beginning Ending Work in process $ 24,0
meriva

Answer:

$209,000

Explanation:

   Schedule of Cost of goods manufactured

Particulars                                                Amount

Direct materials                                        $64,000

Direct labor cost                                       $94,000

Manuf. overhead cost applied to WIP     <u>$68,000</u>

Total manufacturing costs                        $226,000

Add: WIP Inventory, Beginning                $24,000

Less: WIP Inventory, Ending                     <u>$19,000</u>

Cost of goods manufactured                   $231,000

Add: Beginning Finished goods              $53,000

Less: Ending Finished goods                   <u>$57,000</u>

Unadjusted cost of goods sold                $207,000

Add: Underapplied manuf. overhead      <u>$2,000    </u> ($70,000-$68,000)

Adjusted cost of goods sold                   <u>$209,000</u>

4 0
3 years ago
Black Corporation declared $50,000 cash dividends to shareholders. The coporation has 4,000 shares of $25-par, 5% preferred stoc
Liono4ka [1.6K]

Answer:

$5,000 will be distributed to preferred stockholders and $45,000 will be distributed among common stockholders.

Explanation:

The accrued dividend on preferred stock based on predetermined rate or amount is known as preferred stock dividend. Preferred stock has priority over common stockholders, It means that dividend will be given to preferred stockholder first.

Preferred stock dividend = 4,000 shares x $25 x 5% = $5,000

Common stock dividend = $50,000 - $5,000 = $45,000

6 0
4 years ago
A daily hassle that can lead to stress is?
Sindrei [870]

Answer:

Explanation:

School

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jerry bought some pears at the store. he paid 4.59$ for 5.4 pounds of pears what is the unit rate?
Viefleur [7K]
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.

Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85

You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price. 
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the sentence that would best appear in the end of a narrative.
    6·2 answers
  • Williams Alternative Power, Inc., a company developing solar panels, has done considerable research and limited production durin
    11·2 answers
  • A firms supply curve is equal to _________________ above the minimum point on the ________________curve. Select the correct answ
    13·1 answer
  • As customers of pierre’s dress shoppe prepared their wardrobes for winter, they purchased all of the long-sleeved dresses he had
    11·1 answer
  • Which statement is false?
    12·1 answer
  • If you want to analyze customer data from your territory in an effort to identify new opportunities for sales growth, using ____
    5·1 answer
  • Subsidies also distort resource allocation by encouraging excessive energy consumption, artificially promoting capital-intensive
    7·1 answer
  • Question 27 (1 point)<br> The relationship between the amount of inputs and outputs is known as
    14·1 answer
  • Explain why to maximize profits a firm needs to produce an output at a level where marginal revenue
    13·1 answer
  • much to the chagrin of established firms, one clear supertrend is that products and services must get to market faster because
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!