1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
2 years ago
8

Which is better to buy 14 rolls of paper towels for $18

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]2 years ago
3 0

In order to find out what deal is better:

  • We have to find the unit rate for each deal

  • Total amount of paper towels ÷ The price

So it would be....

  • 18 ÷ 14 = 1.285714
  • 12 ÷ 10 = 1.2

Short Answer:

The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.

Long Answer:

I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.

Hopefully this helped >-<

You might be interested in
Tori spends equal amounts of time on homework from each of her subjects. She spends 1 hour altogether on her homework each night
Montano1993 [528]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Quarter hour on chemistry

Quarter hour on class 2

Quarter hour on class 3

Quarter hour on class 4

Total time....One hour

7 0
3 years ago
Ill give a brainliest
Mekhanik [1.2K]

Answer:

it would be 10

Step-by-step explanation:

so this is how the table would look bc i can't explain well-

sugar         flour

2                  3

4                  6

6                  9

8                  12

10                 15

don't forget to charge ur computer and i hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to sqt 36/25? 6/25 5/6 6/5 36/25
Andru [333]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Complete the sentences to compare the functions.
statuscvo [17]
Give me a second to take a look at it
4 0
3 years ago
If 8 pieces of rope are cut into 1/3 lengths how many pieces are there?
Luden [163]
8÷1/3=24 so the answer is C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Patricia took out a loan for for an expensive sports car. The total interest for the 37 month loan was $23,091. Find the interes
    12·1 answer
  • A card is drawn from a well shuffled deck of 52 cards find the probability of drawing a spade or a heart
    14·2 answers
  • In 2018 the population of California was 39,810,000 people. The population also grew by 0.8% that year. Which equation models th
    5·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (3, 2)(3, 2) and is perpendicular to the line y=13x−3y=13x−3.
    13·1 answer
  • Find the area of the figure below.<br>8 cm<br>10 cm<br>18 cm<br>​
    14·2 answers
  • V−6(−3v+3) how do i do this and can you show me with work
    8·2 answers
  • "A parabola has the equation y=3x^2+ 6x- 12 . What are the coordinates of the vertex? (You must solve by factoring)!!!!!" I NEED
    10·1 answer
  • Last year, the Galaxy Fair Amusement Park installed a family roller coaster they named The Twist. This coaster was designed to a
    13·2 answers
  • i beg please help worth 40 points and ill give brainliest if answered right with shown work please help
    15·1 answer
  • 11. FOUR 4's. Using only four 4's, the operations (+,-, x, +), and parentheses,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!