1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
1 year ago
8

Which is better to buy 14 rolls of paper towels for $18

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]1 year ago
3 0

In order to find out what deal is better:

  • We have to find the unit rate for each deal

  • Total amount of paper towels ÷ The price

So it would be....

  • 18 ÷ 14 = 1.285714
  • 12 ÷ 10 = 1.2

Short Answer:

The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.

Long Answer:

I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.

Hopefully this helped >-<

You might be interested in
A rectangle has an area of 616 m² and a width of 22m. What is its length?
daser333 [38]

Answer:

l=28m

w Width

22

m

A Area

616

m²

Using the formula

A=wl

Solving forl

l=A

w=616

22=28m

hope this will help you

make me brainliest

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pic below................................<br> answer ASAP
Free_Kalibri [48]

Answer:

The answer is C.-216

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle has 2 angles that each measure 19)
Goryan [66]

Answer:

isoceles

Step-by-step explanation:

because isosceles triangle have 2 sides with equal measurement and a same angle can be formed 1 or 3 times not 2 times.

4 0
2 years ago
A jar contains only​ pennies, nickels,​ dimes, and quarters. There are 16 ​pennies, 18 ​dimes, and 28 quarters. The rest of the
tatyana61 [14]

Answer:

I hope this helps you

Step-by-step explanation:

84-16=68

68-18=50

50-28=22

n=22

equation:84-(16+18+28)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
4+(-2) please help me I could use it
ehidna [41]
2 is the right answer
i hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The golden state warriors are playing the cleveland cavaliers on thursday june 1, 2017 in game 1 of the nba championship series.
    13·1 answer
  • A test has thirty questions worth 100 points. The test consists of True/False questions worth 3 points each and multiple choice
    6·2 answers
  • Simplify the expression 2.75j + 2.25 - 1.5j + 3
    7·1 answer
  • A cylinder has a height of 1.2 cm and the following base. 5 mm
    5·1 answer
  • Write th fraction 12/15 in its simpliest form​
    6·2 answers
  • 2/5(25y - 50) + 25y simplified
    13·2 answers
  • How do i show my work for 40 divided by 17.00
    7·1 answer
  • In the given figure pt is the bisector of angle qpr. qs=3x, rs=2x+2, pq=3y-1 and pr=y+5
    12·1 answer
  • Rachel bought 1,500 shares of Cawh Consolidated Bank at a price of $24. 85 each. As the price climbed, she sold off parts of her
    11·1 answer
  • Please help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!