1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
2 years ago
5

Simplify 14 to the 15th power over 14 to the 5th power . (4 points)

Mathematics
1 answer:
slega [8]2 years ago
5 0

An expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations. The given expression when simplified will be equal to 14¹⁰. The correct option is A.

<h3>What is an Expression?</h3>

In mathematics, an expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations formed according to rules dependent on the context.

The given expression can be simplified as shown below.

14¹⁵ / 14⁵

= 14¹⁵ × (1 / 14⁵)

Using the exponential property 1/aˣ = a⁻ˣ, we can write,

= 14¹⁵ x 14⁻⁵

Using the exponential property aˣ × aᵇ = a⁽ˣ⁺ᵇ⁾, we can write,

= 14⁽¹⁵⁻⁵⁾

= 14¹⁰

Hence, the given expression when simplified will be equal to 14¹⁰.

Learn more about Expression here:

brainly.com/question/13947055

#SPJ1

You might be interested in
What are the vertical<br> asymptotes of y = cot x for<br> -Зп
RideAnS [48]
Nanakjanajisnanwj ajnwjwhwbjejs
4 0
1 year ago
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor x2 – 6x – 7.
SpyIntel [72]
You can make an cb chart. so to equal -6 you need the numbers -7, 1. so now the equation is ( x - 7 )( x + 1 ). if you want to solve it set it equal to 0 and solve. 
5 0
3 years ago
Fifteen minus three to the power of two
Stells [14]
Your first answer is correct but I’m not sure if your second is. But I’m leaning towards it is not correct.

Hope this helps!

(Don’t forget to mark branliest if it is correct :) )
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the price of 1 marker if 5 markers cost $15
Alex787 [66]

Answer:

The price of 1 marker is $3

Step-by-step explanation:

15/5 = 3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.05 in scientific notation
    11·2 answers
  • vanissa brought 30 yards of fabric from the craft store. she gave 1/6 of the fabric to her cousin. how much fabric did her cousi
    10·1 answer
  • X^2-4y^2=9; x+2y=1, solve for x and y​
    9·1 answer
  • A square has a perimeter of 36 millimeters. What is the area of the square?
    11·2 answers
  • Find the exact solution(s) of the equation. 1/3 . x^2
    6·1 answer
  • Please help<br> What is the coefficient in the expression 10x + 8?
    14·1 answer
  • 1. Judy took $15 with her to spend on popcorn and drinks for herself and her friends at the movie theater. The price for each ba
    14·1 answer
  • Pls pls pls pls pls a Help me
    8·1 answer
  • 6th grade, I just need help with the problem solving that are circled in black
    13·1 answer
  • Which equation corresponds to the statement, to more than a number equivalent to Y
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!