1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leokris [45]
1 year ago
12

You can afford a $950 per month mortgage payment. You've found a 30 year loan at 7% interest. a) How big of a loan can you affor

d? $ b) How much total money will you pay the loan company? $ c) How much of that money is interest?
Mathematics
1 answer:
Lubov Fominskaja [6]1 year ago
4 0

Based on the amount to be paid per month, the size of the loan you can afford is $142,792.19.

The total amount you pay to the loan company is $342,000.

The interest on the money is $199,207.81.

<h3 /><h3>What is the size of the loan?</h3>

The size of the loan is the present value associated with that loan payment that you can afford:

950 = (7/12% x Present value) / ( 1 - (1 + 7/12%)⁻⁽³⁰ ˣ ¹²⁾

950 = (7/12% x Present value) / 0.8767

Present value = $142,792.19

The total amount of money paid is:

= Number of periods x Payment per period

= 30 years x 12 months per year x 950

= $342,000

The interest is:

= 342,000 - 142,792.19

= $199,207.81.

Find out more on interest payments on loans at brainly.com/question/13005100

#SPJ1

You might be interested in
What is the unit rate for 220$ to 13ft
Firlakuza [10]

Answer:

Total Rate= 220$ and length = 13 ft

13/220$

= 1/16.92$

Unit = 16.92$

6 0
3 years ago
1. Popeye is lifting Olive Oyl off the ground by pulling her upward with a force of 108.1 N. She is pretty thin so she only weig
Debora [2.8K]

Answer:

1 m/s2

Step-by-step explanation:

Olive Oyl's weight = 10 × 9.81 = 98.1 N

This weight is a force acting downward because it is due to gravity.

Popeye pulls Olive Oyl up with a force of 108.1 N. Both forces act vertically but in opposite directions. Hence their resultant, R, is their difference and is in the direction of the larger force.

R = 108.1 N - 98.1 N = 10 N

This force causes an acceleration, a, on the mass, m, of Popeye.

R = ma

a = R/m = 10 N/10 kg = 1 m/s2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me answer number 4! And if you can, please explain!
Leno4ka [110]
If Nathan does 9 minutes of push ups for 3 days, that's 9 divided by 3, which is 3. (9/3=3)  So nathan does 3 minutes of push ups each day, so just multiply each day by 3 to find the correlation between the two.

The Table should look like this: 

# of days      # of Minutes
1                     3
2                     6
3                     9
4                     12
5                     15
6                     18 
7                     21

5 0
3 years ago
It took Peter 3 hours to drive to his friend in Connecticut when he was driving with the average speed 54 mph. How much time wil
pishuonlain [190]

Answer: 2.7 hours

Step-by-step explanation:

3 x 54 = 162, 162 is how many miles the drive is. If he is going 60 mph you have to divide 162/60 and you get 2.7 hours

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 100 cm in 1 m. How many centimetres are there in b m
SSSSS [86.1K]

Answer:

100b

Step-by-step explanation:

Since 100 cm = 1 meter, we need to multiply b*100 to get the number of centimeters.

Pls, mark brainliest!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line passing through the points (2.-3) and (4,3). Make sure you reduce your answer answer.
    9·1 answer
  • Consider the Polynomial P(x)=x^3-5x^2-x+5. is (x-5) a factor?
    6·1 answer
  • Mitchell has a small bag with 12 m&amp;ms in it.5 of the m&amp;ms are yellow. 2are green. 1is orange 4 are brown. What fraction
    5·1 answer
  • When you make an electronic payment from your checking account, the bank __________ identifies the bank where you have an accoun
    6·1 answer
  • Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate?
    15·1 answer
  • H(x) = -2(2 – 5)3 – 4?<br> what are the transformationS
    12·1 answer
  • PLEASE IM IN CLASSS RIGHT NOWWW
    6·1 answer
  • Choose all the numbers that are common multiples of 4 and 9.​
    5·1 answer
  • Identify the equation in slope-intercept form for the line containing the point (-4,1) and (2,3)
    7·1 answer
  • Gabby is a makeup artist and carries a lot of makeup around with her. she has 20 cosmetics in her bag, including 4 eye shadows.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!