1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
2 years ago
9

. mrs. opsahl drove 399 miles on 14 gallons of gas. how many miles per gallon did her car get? 0.27 miles per gallon 28.5 miles

per gallon 36.4 miles per gallon 0.04 miles per gallon
Mathematics
1 answer:
Dennis_Churaev [7]2 years ago
8 0

Answer:

28.5 miles per gallon

Step-by-step explanation:

399 miles / 14 gallons

= 28.5 miles/1 gallon

1 gallon per 28.5 miles

You might be interested in
The Venn diagram above represents the students who were sick one day in January at a Chicago high school. 80 students had only a
mrs_skeptik [129]

Answer:

370

Step-by-step explanation:

The venn diagram corresponds to students who were sick in January at a Chicago high school.

Students who had only fever= n(A) = 80

Students who had only headache= n(B) = 90

Students who had only cough  = n(C) =60

Students who had both cough and fever = n(AC) = 10

n(AB) = 40:n(BC) = 30  n(ABC) = 20

Hence total students = 800

no of students who were absent due to other reasons = 100

REmaining students = 700

Students who were sick = sum of all =330

So no of students who were at school = 700-330 = 370

5 0
3 years ago
A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. if sasha has 37 in cash,what is the greatest whole number of miles she can ride in thi
rusak2 [61]

Answer:

13 miles is the greatest whole number of miles she can go.

Step-by-step explanation:

37-3=34

$5 for 2 miles

34/5 = 6 remainder 4

that is 12 miles. But since she still has 4 dollars left, she can go another mile. so, 12 +1 = 13

hope this helps :)

6 0
2 years ago
PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
Tju [1.3M]

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
(1/2)2 = base y exponente
Vladimir [108]
Divides el (1/2) q es 2 pq 2*1=2 y después multiplicas 2*2=4 entonces la respuesta es 4 y es base creo
4 0
3 years ago
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Lg(10x+200)=lg<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title=" {x}^{2} " alt=" {x}^{2} "
    5·1 answer
  • Plz help me with 9,10,and 8
    15·1 answer
  • Quick question what’s 2ab+3b+7b+3a•3a•b+4b-8ab•8ab+5a•5a•b-12ab?
    5·1 answer
  • the amount of gas in sarahs car is uniformly distributed between 1 and 16 gallons. Calculate the probability that the amount of
    10·1 answer
  • What is translation?
    12·1 answer
  • Find the y-intercept of the following equation. Simplify your answer.
    11·1 answer
  • At an hourly rate of $10.25 per hour, what would your gross pay be for 38 hours of work?
    11·1 answer
  • 1. (07.03 MC)<br> Solve -+<br> 2 2.<br> 5 7<br> - (4 points)<br> 35<br> 0 24<br> 7
    9·1 answer
  • Help me find the value of f(-5)
    15·2 answers
  • 2.3.PS-17
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!