You can buy 5 cans for green beans at the Village Markets for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for
$5.90. Which place is the better buy.
please help <33!!
1 answer:
The place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.
<h3>Unit rate</h3>
Village market:
- Green beans = 5 cans
- Total cost = $3.70
Unit rate = Total cost / green beans
= 3.70 / 5
= $0.74 per can
Sam's club:
- Green beans = 10 cans
- Total cost = $5.90
Unit rate = Total cost / green beans
= 5.90/10
= $0.59 per can
Therefore, the place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.
Learn more about unit rate:
brainly.com/question/4895463
#SPJ1
You might be interested in
Answer:
8.75 miles is 70%
Step-by-step explanation:
12.5
1.25 is 10 percent
multiply that by 7
8.75 miles
Step-by-step explanation:
which expression there is no expression here
Answer:
B. 5 × 5 × 8
Step-by-step explanation:
Each of the boards have an area of 25. You have 8 of them.
Answer:

Step-by-step explanation:
Answer:
median= 73
Step-by-step explanation: