1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
2 years ago
9

Which ordered pair is the best estimate for the solution of the

Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]2 years ago
7 0

Answer: D (2.4, 2)

Step-by-step explanation:

The place where the lines intersect is around 2.5, 2. So cross out the first two options. For the last two, it's different in x-coordinates. The intersection point seems to be behind 2.5, so D is the correct answer. Hope this helps, please consider making me Brainliest.

You might be interested in
The model shown was used to find the product of two fractions: A rectangle divided into nine columns of equal size and 4 rows of
Valentin [98]

The equation that represents the array (rectangles and area) multiplication model that sows two grey shaded columns of length one ninth each and three rows with dots of width one fourth each is option <em>a</em>

a) The equation with fractions two ninths times three fourths is equal to six thirty sixths

\dfrac{2}{9} \times \dfrac{3}{4} = \dfrac{6}{36}

<h3>What is an array (area) multiplication model?</h3>

An array representation of a multiplication is a rectangular visual order of positioning of rows and columns that indicates the terms of a multiplication equation.

Please find attached the area model to multiply the fractions

The terms of the equation represented by the model are indicated by the two columns of length one ninth each shaded grey and the three rows of width one fourth each covered with dots, such that the equation can be presented as follows;

\left(\dfrac{1}{9} +\dfrac{1}{9}\right) \times \left(\dfrac{1}{4} +\dfrac{1}{4} + \dfrac{1}{4} \right) = \dfrac{2}{9} \times \dfrac{3}{4} =\dfrac{6}{36}

The equation that the model represents is therefore;

  • The equation with fractions two ninths times three fourths is equal to six thirty sixths

Learn more about multiplication models here:

brainly.com/question/24586779

#SPJ1

8 0
2 years ago
What is the unit rate of $2.50 for 5 ounces
ss7ja [257]
2.50 / 5 = 0.50 per oz
6 0
3 years ago
HELP ASAP WILL MARK AS BRAINLIST IF CORRECT
OverLord2011 [107]

The image did not load

4 0
3 years ago
17.83 rounded to the nearest tenth
garri49 [273]
The answer would be 17.8  hope this help you

4 0
3 years ago
Which is the area of the figure
VladimirAG [237]

Answer:

What figure are you talking about

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 30 pts.!! Which expression is equivalent to (4√5^3)^1/2? <br>5^3/8 <br>5^6 5^16/3 <br>5^2/3
    8·1 answer
  • How do you solve square root problems<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%2012%20%5Csqrt%28%20-10%29%5E12%20" id="TexFormula1" tit
    10·1 answer
  • Jonathan is making his favorite pasta dish his mom ate 2/7 of the pasta his brother ate 1/6 of the pasta how much did they eat i
    7·2 answers
  • I need help please help me
    8·2 answers
  • a college raises its tuition in each of three consecutive years. if the percent increase was 5%,9%, and 7% determine the overall
    14·1 answer
  • What equation represents a parabola that opens UP with the vertex at 2,4
    11·1 answer
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • . Multiply (3x+2)(4x-7)
    6·2 answers
  • Diego made the shape on the left and Elena made the shape on the right. Each shape uses 5 circles.
    8·1 answer
  • Help me im tired of posting
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!