1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
3 years ago
15

Chord RS intersects chord Tu at point C. The length of TC is 3 times the length of CU. Find the length of TC. If necessary,

Mathematics
2 answers:
Snowcat [4.5K]3 years ago
7 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

D

Amanda [17]3 years ago
7 0

Answer:

C) 24

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The points (3, 2) and ( -2, -3) are solutions to a system of two linear equations. What must be true about the two linear equati
Gala2k [10]

Answer:

The two linear equations are the same line

Step-by-step explanation:

two different linear equations can only possibly intersect at one point. once the two lines intersect, they cannot curve back to intersect once again.

6 0
3 years ago
Theorem: the sum of any two even integers equals 4k for some integer k. "proof: suppose m and n are any two even integers. by de
icang [17]

Remark

The proof is only true if m and n are equal. Make it more general.

m = 2k

n = 2v

m + n = 2k + 2v = 2(k + v).

k and v can be equal but many times they are not. From that simple equation you cannot do anything for sure but divide by 2.

There are 4 combinations

m is divisible by 4 and n is not. The result will not be divisible by 4.

m is not divisible by 4 but n is. The result will not be divisible by 4.

But are divisible by 4 then the sum will be as well. Here's the really odd result

If both are even and not divisible by 4 then their sum is divisible by 4

3 0
3 years ago
15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce
Vlad [161]
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A worker at a mill is loading 5-lb bags of flour into boxes to deliver to a local warehouse. Each box holds 8 bags of flour. If
Kitty [74]
10 bags of flour on fulfill
5 0
3 years ago
You know that 60% of students in a school are participating in a fundraiser. If between 200 and 400 students are participating,
allsm [11]
So i think in the school there may be 4800 in the school. Hope this helps
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the Quadratics:
    6·1 answer
  • The number of cubic yards of dirt, D
    11·1 answer
  • A roofer leaned a 16 foot ladder against a house if the base of the ladder is 5 feet from the house how high up the house does t
    6·1 answer
  • Meghan Trainor spent $180 to start a dog walking business and earns $80 for each dog she walks Nicki Minaj didn't spend anything
    9·1 answer
  • Holly begins with 1 penny in her piggy bank. She adds 2 pennies on day 1, 4 pennies on day 2, and 8 pennies on day 3. She contin
    15·2 answers
  • Please hurry!! given AJKL : AXYZ, find x.
    5·1 answer
  • 12. The roots of a quadratic are x = -5 and x = 3.
    15·1 answer
  • Greg buys 2 puzzles from a garage sale. Each puzzle costs $4. Which graph
    7·1 answer
  • HELP. It costs $4.25 for one pound of roast beef and $3.70 for one pound of ham. How much will it cost to purchase 2.5 pounds of
    14·1 answer
  • The figure below shows a partial graph of two functions, f(x)f(x) and g(x)g(x). f(x)\f(x) is a parabola defined by the quadratic
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!