1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
1 year ago
12

Describe in words where the square root of twenty-four would be plotted on the number line.

Mathematics
1 answer:
Rzqust [24]1 year ago
5 0

The square root of 24 would be plotted between 4 and 5, but closer to 5 on a number line.

<h3>What is a number line?</h3>

A number line is a horizontal line with evenly spaced numerical increments. The numbers on the line will dictate how you answer the number on the line.

A number line in elementary mathematics is a representation of a graduated straight line that serves as an abstraction for real numbers, denoted by \mathbb {R}. Every point on a number line is assumed to be a real number, and every real number is assumed to be a point.

Number lines are extremely adaptable, that can be used to locate numbers, compare numbers, fractions and mixed numbers, decimals, integers, absolute value, addition, subtraction, inequalities, multiples, common denominators, and much more.

The square root of \sqrt{24}=4.899, which is between 4 and 5, but closer to 5 on a number line.

To learn more about number lines, refer:

brainly.com/question/25230781

#SPJ4

You might be interested in
Plz help......................
nikitadnepr [17]

Answer: A is your aswer hope thsi helped

Step-by-step explanation:

pleas make brainly

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean for 46 47 52 55 64 69 70 78
Aleksandr-060686 [28]

answer: 60.125

step-by-step explanation:

46 + 47 + 52 + 55 + 64 + 69 + 70 + 78 is 481, then you divide it by the amount of numbers you have which is 8 and you get 60.125

3 0
3 years ago
which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
Karo-lina-s [1.5K]
If you take 0.98 and multiply by 2.5 you get 2.45 so there is no better deal. ☺
3 0
3 years ago
You are budgeting $26 a day per person for meals. your group has 4 people for 5 days. what is the meal budget total?
mezya [45]
$520
First, you multiply 26 by 4.
Then you multiply the product (104) by 5.
8 0
3 years ago
Who has insta grammm because I need help with my ela assignments and I need a good grade on them
lisabon 2012 [21]

Answer:

Happy new year to you and your family and

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP IVE BEEN WAITING A WEEK FOR HELP PLZ LOOK AND HELP NO STUPID WASTEFUL ANSWERS PLZ
    9·1 answer
  • How many min are in 5 hours?
    5·1 answer
  • What is the unit price for the cans of lemonade at each of the store 24packs 2 for 9 12packs 4 for 10 12packs 3 for 9
    11·2 answers
  • PLS HELP!!
    8·1 answer
  • Pleaseeee help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • What type of rational number is 7 2/0
    5·1 answer
  • How many 5 digit numbers can be created using 0-9
    5·2 answers
  • The range is the set of _____.
    6·2 answers
  • a bell rings every 2 hours, a second bell rings every 3 hours, and a third bell rings every 4 hours. if all 3 bells rind at 9:00
    6·2 answers
  • Dawson baked one pie in 7/12 of an hour. How long will it take Dawson to bake 9 pies
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!