If the triangle is equilateral it means all the sides are the same length.
A triangle has three sides. if each side is 2/8cm then the total perimeter if 3*2/8 = 6/8 = 3/4
Answer:
12.5 hours
Step-by-step explanation:
budget: 200
fix cost: 50
hourly rate: 12
hours: ?
----
First we deduct the fix 50 dollars cost from the total budget.
Then we divide the remaining amount with the hourly rate
( 200 - 50 ) / 12 = ?
? = 12.5 hours
Answer:
A=-2
B=-8
Step-by-step explanation:
In order for the system of linear equations to have infinitely many solution, they must be the same equation.
Ax-y=8
2x+y=B
We need to choose A and B so they are the same equation.
I notice they are both in the same form but in the second column you have opposites;
the -y and y.
So im going to multiply either equation by -1 so that part is exactly the same.
Don't choose both; choose only one.
Let's multiply the first equation by -1.
Doing this gives us the following:
-Ax+y=-8
2x+y=B
So now we can choose A and B so these equations appear exactly the same.
We need -A=2 and B=-8.
-A=2 implies A=(opposite of 2) which is -2.
Conclusion:
A=-2
B=-8
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Answer:
4. 27
Step-by-step explanation:
11-10=1 which is <=16
15-10=5 which is <=16
26-10=16 which is <=16
27-10=17 which isn't <=16
Therefore 27 doesn't satisfy the inequality