1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
2 years ago
13

A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]2 years ago
5 0

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

You might be interested in
In a two-digit number, the units digit is 5 more that the tenth digit. The number itself is three times the sum of its digits. W
postnew [5]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

1+5=6

6*3=15

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Did the greeks use erasers in geometric construction?
Anika [276]
Yes,<span>the famous </span>geometric construction<span> </span><span> a pair of compasses, an unmarked ruler, and (of course!) a pencil and an </span>eraser<span>.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juan made $200 after working 10 hours. Jill made $300 in 15 hours. Who makes more money per hour?
zlopas [31]

Answer:

A

They make the same amount - 20$ per hour

Step-by-step explanation:

200 / 10 = 20 dollars per hour

300 / 15 = 20 dollars per hour

ALSO TOM isn’t an option

HOPE THIS HELPS

PLZZ MARK BRAINLIEST

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Review the image below. Based on the image, what type of transformation is
podryga [215]

Answer:

When you read a sentence, you may first look for the subject or what the sentence is about. The subject usually appears at the beginning of a sentence as a noun or a pronoun. A noun is a word that identifies a person, place, thing, or idea. A pronoun is a word that replaces a noun. Common pronouns are I, he, she, it, you, they, and we. In the following sentences, the subject is underlined once.

Step-by-step explanation:

You will often read a sentence that has more than one noun or pronoun in it. You may encounter a group of words that includes a preposition with a noun or a pronoun. Prepositions connect a noun, pronoun, or verb to another word that describes or modifies that noun, pronoun, or verb. Common prepositions include in, on, under, near, by, with, and about. A group of words that begin with a preposition is called a prepositional phrase. A prepositional phrase begins with a preposition and modifies or describes a word. It cannot act as the subject of a sentence. The following circled phrases are examples of prepositional phrases.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quart cartons of milk should contain at least 32 ounces. A sample of 22 cartons was taken and amount of milk in ounces was recor
victus00 [196]

Answer:

32 oz

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A manufacturing plant, which produces CDs, has monthly overhead costs of $6000. Each disk costs 18 cents to produce and sells fo
    5·1 answer
  • i am greater than 3 hundreds, 2tens, and 2 ones. I am less than 3 hundreds, 2tens, 4ones. what number am i?
    9·2 answers
  • What is $699.99 in percent?
    6·1 answer
  • Find the unit rate. 5/8 mile in 1/4 hour
    8·1 answer
  • ​ x-10=4 what is the answer HELP!
    12·1 answer
  • o figure out a special number, Tammi’s mother was supposed to double her age and then add 4. Instead, Tammi’s mother added 4 to
    8·2 answers
  • A video game store adds a 25% markup on each of the games that it sells. In addition to the manufacturer's cost, the store also
    11·1 answer
  • What is the answer to 3x + 4x - 2x
    9·2 answers
  • Evaluate the expression 6^2-(8–4^2+7
    6·2 answers
  • Factor 15x + 10y =....<br> Please show how you got your answer.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!