1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
1 year ago
13

A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]1 year ago
5 0

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

You might be interested in
A survey of 2,000 doctors showed that an average of 3 out of 5 doctors use brand X aspirin. How many doctors use brand X aspirin
Ber [7]

2000 times 0.60 = 1200 doctors

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Dewalt suggested contacting a travel agent to see whether they could get a lower price. The agent found
Liono4ka [1.6K]
Finding a price that is 30% lower than $2075 is the same as finding a price that is 70% of $2075.

That means all we need to do is calculate what is 70% of $2075.

Convert 70% into decimal form which is 0.70.

Next, multiply $2075 by 0.70.

$2075*0.70 = $1452.50

The price the travel agent found was $1452.50

Note: If you don't know how to multiply by decimals you can multiply $2075 by 7 than divide the result by 10 (move the decimal point one place to the left).


7 0
2 years ago
What is the value of f=(x)=16x when x= 1/2
zalisa [80]
For the second question, your first option is correct, you would rewrite 8 in power-base form 8=2^3 as the first step to solving the equation, power base form is exponential form.


4 0
2 years ago
Rule: multiply by 2, add 1 first term: 4
yan [13]
9 would be your answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of g?
faust18 [17]

25(g-7)=3\\\\25g-175=3\\\\25g=178\\\\g=\dfrac{178}{25}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The low temp for the day was 9 degrees. It was only 12 degrees above the all-time record low for Dallas.
    6·1 answer
  • There are 161 calories in 28 grams you eat 9 cashews totaling 12 grams. How many cashews are in one serving
    6·1 answer
  • Jack deposited a check into his account for $227.21. Then, he withdrew $227.21 in cash in the same transaction. What is the net
    10·2 answers
  • 67/6 as a mixed number
    11·2 answers
  • HELLLPPP MEEEE ILL GIVE U BRAINLIEST AND A THANK U AND STUFF!!!
    12·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Need help with this please
    8·1 answer
  • Determine the three-decimal digit approximation of the number v17.
    10·1 answer
  • Compute the integral Z Z Z U y dV , where U is the part of the ball of radius 2, centered at (0, 0, 0), that lies in the 1st oct
    11·1 answer
  • Aku minta tolong dengan ini
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!