1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
1 year ago
12

Which unit rate is the lowest price per ounce

Mathematics
1 answer:
jonny [76]1 year ago
5 0

Answer:

2: choice b

Step-by-step explanation:

a: $1.66 / 10 oz = $0.166/oz

b: $3.22 / 20 oz = $0.161/oz

Answer: 2: choice b

You might be interested in
PLS HELP ME ASAP FOR 12 AND 14!! (MUST SHOW WORK!!) + LOTS OF POINTS!!
nignag [31]
R for ?
14) 96x1=24r
       96=24r
       r= 4 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
ANSWER QUICK PLS 53 PTS HURRY
GalinKa [24]

B & C

hope this helps

5 0
3 years ago
you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?
andreev551 [17]

Answer:

each pretzel costs about $2.10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It does not make since to me
Kamila [148]

Answer:

It is B

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve the equation -5x + 3 = 2x - 1
frozen [14]

Step-by-step explanation:

Given

- 5x + 3 = 2x - 1

or, 2x + 5x = 3 + 1

or, 6x = 4

or, x = 4/ 6

Therefore x = 2 /3

Hope it will help :)❤

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression can be used to find the volume of the sphere​
    5·1 answer
  • Help me please thanks
    13·1 answer
  • Find the radius of a circle with the given circumference. 6 square root of 2 pi in.
    7·1 answer
  • Sally has 35% off coupon. The total before tax came $23.95. how much did the item originally cost?
    10·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE HELP ME!!!!! PLEASE!!!! I WILL AWARD BRAINLIEST!!!!
    14·1 answer
  • 1. What is the degree<br> of the polynomial<br> below?<br> X^3+2x-3x^4+5+3x^2
    10·1 answer
  • Can somebody help me on this please?
    8·1 answer
  • What are the coordinates for point a?
    6·2 answers
  • Pls help LOTS OF POINTS!!!! HELP!!!!!!
    8·2 answers
  • Please help i need this done by today !!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!