1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
14

Brianna bought an assortment of 16 apples. A medium-sized apple weighs around 5.2 ounces. Which response gives the best estimate

for the cost of the apples?
Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]3 years ago
8 0
16 apples• 5.2 ounces/1 apple•1 pound/16 ounces•$1.29/1pound =6.71=7.00
harkovskaia [24]3 years ago
7 0
83.2 is your answer here
You might be interested in
PLEASE HELP ME<br> EXTRA POINTS
kati45 [8]
DONT TRUST ANY LINKS! THEY ARE USED TO STEAL PERSONAL INFORMATION
4 0
2 years ago
Which is equivalent to 8X- Y + 3X
Zarrin [17]

Answer:

11x-y or 5x+y.

Step-by-step explanation: I hope this helps, I really don't know what the question means, since it not that specific.

6 0
3 years ago
Số tiếp theo (next number?): 25 50 99 196 388
Delvig [45]

Answer:

The correct answer is - 768.

Step-by-step explanation:

The given question is based on a specific pattern present in between the numbers in the given series -

Series = 25 50 99 196 388

to find - next number in series

let us find the relation between the initial two number:

25 - 50, here number 50 is two times of 25 or (x*2-0)

relation between 2nd and 3rd number:

50 - 99, here 99 is two times of 50 minus 1 or (x*2-1)

relation between 3rd and 4th number:

99 - 196, here 196 is two times of 99 minus 2 or (x*2-2)

relation between 4th and 5th number:

196 - 388, here 388 is the two times of 196 minus 4 or (x*2-4)

So on this pattern, the next number would be = x*2-8

388*2-8

= 768

5 0
2 years ago
I have A and B, I need help with C.
WARRIOR [948]
The answer is $382.80. the perimeter is 600ft. if fence post are placed every five feet, you need 120 post because 600÷5 is 120. each post cost 3.19 so you need 382.80 because 3.19×120 is 382.8
8 0
3 years ago
Given the sequence -2,-8/3,-10/3,-4,-14/3 find the recursive formula
balu736 [363]

Step-by-step explanation:

-2, -8/3, -10/3, -4, -14/3

Write as multiples of 1/3.

-6/3, -8/3, -10/3, -12/3, -14/3

This is an arithmetic sequence where the first term is -6/3 and the common difference is -2/3.

Therefore, the recursive formula is:

aᵢ₊₁ = aᵢ − 2/3, a₁ = -2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Although the rules of probability are just basic facts about percents or proportions, we need to be able to use the language of
    6·1 answer
  • What is the average spots per beetle
    11·1 answer
  • Write the equation of a line through the given point with the given slope (0,6);m undefined
    13·1 answer
  • If you move point B along BC how does M
    14·2 answers
  • Each side of a rhombus is 6 cm. The length of the diagonals are 10 cm and 12 cm. What is the
    5·1 answer
  • Describe how to write 3,482,000,000 in scientific notation in words
    6·1 answer
  • I need help on number 15
    9·1 answer
  • ANSWER TO THE QUESTION............
    14·1 answer
  • What is the distance between the y-intercept of the function
    5·1 answer
  • Brian drove 638 miles in 11 hours.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!