1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
1 year ago
14

Leila is buying a dinosaur model. The price of the model is xxx dollars, and she also has to pay a 7\%7%7, percent tax.

Mathematics
1 answer:
padilas [110]1 year ago
3 0

The  expressions that could represent how much Leila pays in total for the model

\dfrac{107}{100}x

100 107 Option A is correct.

This is further explained below.

<h3>Which of the following expressions could represent how much Leila pays in total for the model?</h3>

The price of the model is  x

Now we are given that she also has to pay a 7  tax.

Amount of tax =7 % x

=\frac{7}{100} x

the Total cost=x+\frac{7}{100} x

=\frac{107}{100} x

In conclusion, the statement might signify Leila's overall cost for the model. \frac{107}{100} x

Read more about expressions

brainly.com/question/14083225

#SPJ1

You might be interested in
What is the area of the following composite figure? Round your answer to the nearest hundredth. 136.26 yd2 235.17 yd2 362.34 yd2
igomit [66]

Answer:

139.79 yd2

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
I need help with this work
hammer [34]

Answer:

no

Step-by-step explanation

m=18

the reason why is because 5+4 =9 so 9*2=18

18/2=9

9-4=5

4 0
3 years ago
To which set or sets does the number 8.25 belong
Tpy6a [65]

Rational sets also known as ratios

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
-4(9n + 9) = -12(4n - 6).
WITCHER [35]

Answer:

n = 9

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

-4(9n + 9) = -12(4n - 6)

Step 2: Solve for <em>n</em>

<u>Distribute:</u> -36n - 36 = -48n + 72

<u>Add 48n to both sides:</u> 12n - 36 = 72

<u>Add 36 to both sides:</u> 12n = 108

<u>Divide both sides by 12:</u> n = 9

Step 3: Check

<em>Plug in n to verify if it's a solution.</em>

-4(9(9) + 9) = -12(4(9) - 6)

-4(81 + 9) = -12(36 - 6)

-4(90) = -12(30)

-360 = -360

7 0
3 years ago
Forty six times y is no more than 276
Step2247 [10]

Answer:

y ≤ 6

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Convert words into an expression</u>

Forty six times y is no more than 276

46 * y ≤ 276

<u>Step 2:  Solve for y</u>

46 * y / 46 ≤ 276 / 46

y ≤ 6

Answer:  y ≤ 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle has side lengths 24, 32, and 42. is it a right triangle? explain.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!! 1 question 10 points
    7·1 answer
  • At Harry's discount hardware everything is sold for 20 percent less than the price marked. If Harry buys tool kits for $80,what
    7·1 answer
  • Point X is the circumcenter of ΔABC.
    7·2 answers
  • Can someone please help me with these two questions?
    8·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • WHAT WOULD THIS BEEEEEEE!!!!
    8·2 answers
  • Kenny and Ben start competing businesses selling hats. Kenny buys supplies, costing $3, before he starts selling his
    7·1 answer
  • Find the value of x in the triangle shown below.<br> x = ___°
    10·1 answer
  • A snail can travel 390 inches in 5 hours. How far does it travel in 10 minutes?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!