1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
1 year ago
7

A large appliance such as a water heater is only running when it has clicked on and is actually heating water. The time your wat

er heater is on varies according to how
much you use hot water-do laundry, take showers, run the dishwasher. The national average is 3 hours per day.
a. If a water heater uses 4,200 watts, find the daily cost of running it at a cost of $0.11 per kilowatt-hour. Round to the nearest ten cents.
b. Find the annual cost of running the water heater to the nearest $10.
c. A certain energy-saving water heater sells for $1,100. It will save 36% in energy costs per year compared to the water heater from parts a and b. What will be the
approximate annual cost of running this water heater? Round to the nearest ten dollars.
d. In how many years will the new water heater "pay for itself"?
Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]1 year ago
6 0

a) Total cost (per day) ≈ $1.40

​b) Total cost (per year) ≈ $510

c) New annual cost = $327

d) The number of years that the water heater pays for itself is; approximately 4 years

<h3>How to calculate Energy Bill?</h3>

Wattage per hour = 4200 Watts per hour

Number of hours per day = 3 hours

Cost per unit = $0.11 per kilowatt-hour

Savings rate = 36%

Cost water heater = $1,100

a) The total wattage is the product of the wattage per hour and the number of hours;

Total wattage (per day) = Wattage per hour × Number of hours

= 4,200 watts per hour × 3 hours

= 12,600 watt-hours

= 12.6 kilowatt-hours

​

The total cost is then the product of the total wattage and the cost per unit:

Total cost (per day) = Total wattage × Cost per unit

Total cost (per day) = 12.6 kilowatt-hours × $0.11 per kilowatt-hour

Total cost (per day) = $1.386

Total cost (per day) ≈ $1.40

​

b) The total cost in a year is the product of the total cost in a day and the number of days in a year. There are 365 days in a year (assuming no leap year).

Total cost (per year) = Total cost (per day) × Number of days in a year

Total cost (per year) = $1.40 × 365

Total cost (per year) = $511

Total cost (per year) ≈ $510

​

c) We are told that this new water heater saves 36% of annual cost. Thus;

Amount saved = 36% * 510 = $183.6

Thus;

New annual cost = $510 - $183 = $327

d) The number of years that the water heater pays for itself is;

1100/327 = 3.36 or approximately 4 years

Read more about Energy Costs at; brainly.com/question/14277272

#SPJ1

You might be interested in
To create an entry code you must choose the first three letters and three single digit numbers how many different entry code can
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

3*3=9

ABC and 123

A1 B1 C1 A2 B2 C2 A3 B3 C3

7 0
2 years ago
ed fills his sports bottle with 1.2 liters of water after his bike ride he drinks 200 millimeters of water how much water is lef
Iteru [2.4K]
1,2 liters of water = 1.200 millimeters so if he drinks 200 millimeters he has 1,000 millimeters left or 1 liter of water left
6 0
3 years ago
A diver jumps up and over from a cliff in order to avoid rocks and land in the deeper water. The path of the dive can be modeled
lions [1.4K]

Answer:

48.06  to the nearest hundredth.

Step-by-step explanation:

f(x) = -16x^2 + 2x + 48

To find the maximum height we convert to vertex form:

= -16(x^2 + 1/8x) + 48

= -16[x + 1/16)^2 - 1/256] + 48

= -16(x + 1.16)^2  + 16/256 + 48

= 48.0625.

4 0
2 years ago
Please help tysm ill mark brainliest
liraira [26]

Answer:

use pemdas(order of the operations)and you'll get the answer 27!!

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Can someone help me with this math homework please!
lapo4ka [179]

Answer:

x = 48.125

Step-by-step explanation:

Explanation in progress! (●'◡'●)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Expand the expression and combine like terms: 4(1.75y−3.5)+1.25y
    9·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • JK has endpoints J(13,8) and K(-6,-6). Find the coordinates of the midpoint JK
    9·2 answers
  • What is the percent of incerse between 10 and 24
    15·1 answer
  • Casey correctly wrote and solved a system of linear equations by substitution. In his work, he submitted an expression for one v
    14·1 answer
  • PLS help will give brainliest!!! 50 Points!!
    5·1 answer
  • Given the arithmetic sequence shown below, write a recursive rule for the sequence. -4,4,12, 20,​
    5·1 answer
  • Construct a grouped frequency distribution table for the ages of 30 teachers in a secondary school as recorded below : 26, 29, 2
    15·1 answer
  • [48 (72-12) -225] ÷ 9<br><br>someone pls help​
    15·2 answers
  • Simplifyx to the -6 power_________x to the 8 powerwrite your answer with a positive exponent only
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!