1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
1 year ago
11

2. You are placing mulch in your yard, and you find that pine chips cost $5 per bag, while oak chips cost $2 per bag. You want t

o minimize total cost. Let x be the number of bags of pine chips and y be the number of bags of oak chips. Define the objective function for this problem.c =
Mathematics
1 answer:
Stella [2.4K]1 year ago
6 0

Solution

Let x be the number of bags of pine chips and y be the number of bags of oak chips.

You find that pine chips cost $5 per bag, while oak chips cost $2 per bag.

The minimized total cost is

\min c=5x+2y

You might be interested in
What is the amount f rainfall that Miami receives, round to the nearest half or whole? 55 9/10"
Vlad1618 [11]

Answer:

56"

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Gregory knows that Triangle A B C is reflected onto Triangle A prime B prime C prime. Which statement about the figures is true?
ziro4ka [17]
Answer: if Gregory draws the segment with endpoints A and A’, then the midpoint will lie on the line of reflection.

Explanation:

Given that a triangle ABC is reflected in triangle A'B'C'

Here reflection is done on a line

If you imagine the line as a mirror then ABC will have image on the mirror line as A'B'C'

Recall that in a mirror the object and image would be equidistant from the mirror and also the line joining the image and object would be perpendicular to the mirror

But note that corresponding images will only be perpendicular bisector to the line

So A and A' only will be corresponding so AA' will have mid point on line

Option 1 is right
5 0
3 years ago
5+4 hbjjnb jbjb gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
kkurt [141]

Answer:5+4 = 9

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For a field trip for students Road in cars and the rest filled nine buses how many students were in each bus it for how to 72 st
jasenka [17]
72 divided by 9 equals 8
72/9=8
8 0
4 years ago
The equation of a line is y = 4x + 15. what is the y-intercept of the line.
Stels [109]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

y = 4x + 15 \\ equating \: it \: with \\ y = mx + b \\ we \: find \\ b = 15 \\  \implies \: y - intercept = 15

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the square root of 32/5
    11·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • HELP ASAP! 20 POINTS! 5 QUESTIONS!
    13·1 answer
  • 50= p• 0.05•2<br> Solve
    11·2 answers
  • In a jar, the numbers of white, black and red marbles are in ratio of 5:11:8. If the total number of marbles is 144, then how ma
    10·2 answers
  • Tony Owens a special pet store that sells only snacks and elephants currently he has a total of 11 snacks and elephants in stock
    8·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!! ASAP!!!!
    7·1 answer
  • What is the slope of (-2,-6) and (-7,-5)?
    6·2 answers
  • 14. Two cars are traveling on two different roads that are perpendicular to each other. On a coordinate
    9·1 answer
  • Item 4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!