1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
2 years ago
9

everyday a person uses about 90 liters of water at home 6 gallons is about 23 liters about how many liters of water does a perso

n use at home daily?
Mathematics
1 answer:
Trava [24]2 years ago
3 0

Answer:

90 liters

Step-by-step explanation:

It's given in the question!

You might be interested in
Factor 3x2 - x - 10.
Salsk061 [2.6K]
The Answer is <span>(x−2)</span><span>(3x+5<span>)</span></span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help im confused :(
aev [14]

Answer:

precipitation then condensation

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
which has the greater volume: Prism with a length of 5 inches, a width of 4 inches, and a height of 10, or a prism with a length
GuDViN [60]
Since you have to multiple. L×W×H....

The first one has a volume of 400 and the second has a volume of 400...so both prisms have an equal volume but have a differnet shape
7 0
3 years ago
Find the area<br> top/bottom: 10.8<br> sides: 8.7
mihalych1998 [28]
93.96. You multiply them together to get the answer.
4 0
3 years ago
Tisha and her academic team are working to go to state finals. They must have a certain number of points, T, to advance. They ha
creativ13 [48]
I lost my brain cells
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Add and simplify: 9/16 + 1/2=?
    7·1 answer
  • The equation f = v + 80 represents the final velocity of an object, f, with an initial velocity, v, and an acceleration rate, a,
    7·1 answer
  • How do you fraind someone on branly
    12·2 answers
  • 2/8 greater or less than 1/2
    8·2 answers
  • The measures of two angles in a triangle are 48° and 71°. What is the measure of the third angle?
    9·2 answers
  • Un carro utiliza 8 litros de gasolina para recorrer 96 kilómetros.Cuantos kilómetros recorre con 35 litros?​
    13·1 answer
  • I need help with these two questions ASAP thank you.
    6·1 answer
  • What is the volume of the complex shape?
    11·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Use the drawing tools to form the correct answer on the provided graph
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!