1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
3 years ago
12

A tent that initially sold for $68.00 is on sale for 21% off. What is the sale price of the tent?

Mathematics
2 answers:
mrs_skeptik [129]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

100-21 gives you 79 so 68.00- .79, however, that gives you 53.72

quester [9]3 years ago
7 0

Answer:

Hey!

Try this!

   Take the original price.

   Divide the original price by 5.

   Alternatively, divide the original price by 100 and multiply it by 20.

   Subtract this new number from the original one.

   The number you calculated is the discounted value.

   Enjoy your savings!

You might be interested in
How many quarts are in 12 liters
Marta_Voda [28]
There are 12.6803 quarts in 12 liters.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. TEMPERATURES The table shows the low temperatures in degrees Fahrenheit for the past week
lorasvet [3.4K]

Daniela made her error on step 3 because it says:

"Find the ratio of the differences of the means compared to the mean absolute deviation.

She didn't find the difference between the today and last week means. She just put the mean as a whole.

6 0
2 years ago
then we can walk 1/3 miles in 5 minutes if Tammy walks a constant Pace how far does he walk in 1 minute ​
Vladimir [108]
0.06(repeating)miles
8 0
3 years ago
The purchase price of a camcorder is $904 , what is the total price if the sales tax rate is 8.5%
sergejj [24]
980.84 should be the answer
4 0
3 years ago
What is the unit cost of $9 for $56.07
Dmitry [639]

Answer:

Hmm.. I'm stumped

Step-by-step explanation:

Just here to say you can do it without brainly, you're smart!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to ( 5- t ) +(3t+2)
    10·2 answers
  • Darby is playing a game on her mom's phone. You can get 3 points each time you score, and you can only score up to 12 times per
    15·1 answer
  • A clear explanation of how to solve the equation below would be appreciated.
    13·1 answer
  • FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLYEST<br><br><br> what is 3/5 divided by 2/10
    5·1 answer
  • Which statement most reasonably explains the hours when zero calls were received? Medera turned the phone off while playing in a
    13·1 answer
  • ALGEBRA Angles G and H are supplementary and congruent. If G and H are alternate interior angles, what is the measure of each an
    12·1 answer
  • In the grid below, points and B have been rotated 90° counterclockwise around the origin.​
    8·1 answer
  • 2. Out of 35 students participating in a debate, 10 are girls. The probability that winner is a boy is: a)1/7 b)3/7 c)4/7 d)5/7
    7·1 answer
  • Plz, help everything is in the picture!
    11·1 answer
  • What is the hardest part of math
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!