1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
1 year ago
11

$3.40 for a box of 20 trash bags. Find unit cost

Mathematics
1 answer:
patriot [66]1 year ago
3 0

Answer:

$0.17

Explanation:

To find the unit cost, we need to divide the total cost by the number of units, so

$3.40 divided by 20 is

$3.40/20 = $0.17

Therefore, the unit cost is $0.17

You might be interested in
Submit
oee [108]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is simple: we need to only do 2 steps

1) Convert to feet

2) Get the area

1) Converting to feet is just

(7*3, 4*3)\\ (ignore the use of this it's just to show the differnt things to multiply

Now we have a length of 21 and a width of 12 FEET.

2) To solve for the area, we need to multiply both dimensions.

21*12=252

So the answer is 252^2 FEET (DONT FORGET THE UNIT SQUARE FEET)

3 0
2 years ago
Find all solutions to 5cosθ = 3cosθ - 1.
IrinaVladis [17]
Hello : 
<span>5cosθ = 3cosθ - 1.   
</span><span>5cosθ - 3cosθ = 1.
2cos</span>θ =1
cosθ =1/2
all solutions : 
 cosθ =cos<span>π<span>/3
</span></span>all solutions :
θ =π/3 +2kπ     or θ = - π/3 +2kπ ....k in Z

6 0
3 years ago
Terry is putting a fence around his circular pasture. The radius of the pasture is 25 ft. Which of the following gives the BEST
vesna_86 [32]
It need to be at least 50 ft long and 50 ft wide.
7 0
3 years ago
7x-6y=9<br> 5x+2y=19 Solve the system using elimination.
ikadub [295]

Step-by-step explanation:

multiply 5x+2y=19 by 3 youll get 15x+6y=57

eliminate y

7x-6y=9

<u>15x+6y=57</u><u> </u> +

22x=66

x=3

substitute x to 5x+2y=19

15+2y=19

2y=4

y=2

4 0
2 years ago
What is 107-44=10+23+__
Anon25 [30]
The answer will be 33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is y=6x-8 a linear function
    12·2 answers
  • Step by step order ....
    15·2 answers
  • Please help with number 8!
    5·2 answers
  • What is a tenth of 12,000
    11·2 answers
  • the selling price for a classic speedboat is $1800, which is $1500 less the 2 times its original price. what was the original pr
    7·1 answer
  • What is the ratio of 80 ounces of assam tea to 150 ounces of ceylon tea?
    6·1 answer
  • a plane can fly 450 miles in the same time it takes a car to go 150 miles. if the car travels 100 mph slower than the plane, fin
    14·1 answer
  • Find the value of x.
    6·1 answer
  • Find the given value of each angle for the following supplementary angles must add up to 180
    5·1 answer
  • the population of planet is approximately 280,000 in 2006. Plano is growing 7% per year. What is the population inn 2010? YOUR A
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!