1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
1 year ago
8

Find the product 7/10 x 3/6 (please help!) fractions​

Mathematics
2 answers:
NeX [460]1 year ago
7 0

Answer:7/20

Step-by-step explanation:

7/10 * 3/6

7/10*3/6=7/20

21/60 divided by 3/3=7/20

So 7/10*3/6=7/20

hichkok12 [17]1 year ago
5 0

Answer:

7/10 x 3/6 = 21/60

21/60 in its simpliest form =  7/20

You might be interested in
I need help with those 2
galina1969 [7]
Question 7 is a, multiply ever number by 5
question 8 is also a, multiply every number by -2
7 0
3 years ago
Find the area of a rectangle that measures 3 feet by4 inches give the area. In square inches
frutty [35]

Answer:

Area of the rectangle = 144 square inches

Step-by-step explanation:

Area of a rectangle = length × width

Width = 4 inches

Length = 3 feet

1 feet = 12 inches

3 feet = 36 inches

Area of a rectangle = length × width

= 36 inches × 4 inches

= 144 square inches

Therefore,

Area of the rectangle = 144 square inches

3 0
4 years ago
Tell whether the triangles are similar.
Vilka [71]

Answer: I think it’s not similar becaus of the size.

It’s also a different number so it’s a no.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
1. Write 12 cookies to 30<br> brownies as a ratio in<br> simplest form.<br> 5:2<br> 12:18<br> 2:5
erastova [34]

Answer:

The correct answer would be 2:5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to do 264 in Expanded form
Setler [38]

Answer:

200+60+4

Step-by-step explanation:

200+60+4=264

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please...................
    11·1 answer
  • s the value of 3 +(-3) what is the value of (-10.4) + 10.4? these pairs of numbers are called opposites. what is the sum of a nu
    9·2 answers
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • Two cars are moving away from an intersection along roads that make a 90 degree angle. The first car is 100 feet from the inters
    14·1 answer
  • To make the paper bedding for his birds and rabbits, Maxwell uses a paper shredder and old newspapers. Maxwell’s paper shredder
    9·1 answer
  • the average daily maximum temperature in Syracuse is 21.85 and the average daily minimum temperature is -4.7 .
    14·2 answers
  • Rita's water tank contains 7.8 gallons of water. Rita will begin filling her water tank at a rate of 2.1 gallons per minute. Wen
    10·1 answer
  • Can someone help me find the value of x &amp; y ​
    11·1 answer
  • Susan opened a college savings account 4 years ago. She opened the account with an initial deposit of $3,000. Starting the next
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!