1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
1 year ago
9

Please help me understand this question, i’ve been struggling with this for 10minutes!

Mathematics
1 answer:
icang [17]1 year ago
7 0

Given that, for x>3, f(x)=-1.

Therefore, f(5)=-1.

Also, given that for x=3, f(x)=-2x+2

Therefore,

\begin{gathered} f(3)=-2(3)+2 \\ f(3)=-6+2 \\ f(3)=-4 \end{gathered}

Therefore, f(3)=-4.

You might be interested in
Christopher withdrew 30 United States dollars (USD) from an automatic teller machine in Germany. He received 24 euros (EUR). Whi
Gelneren [198K]

<em> 1 euro equals 1.25 dollars</em>

<h2>Explanation:</h2><h2></h2>

In this problem we know that:

  • Christopher withdrew 30 United States dollars (USD) from an automatic teller machine in Germany.
  • He received 24 euros (EUR).

So we can solve this by using unitary method:

1EUR=\frac{30EUR}{24USD} \\ \\ \boxed{1EUR=1.25USD}

So<em> 1 euro equals 1.25 dollars</em>

<em />

<h2>Learn more:</h2>

Converting units: brainly.com/question/8426032

#LearnWithBrainly

5 0
3 years ago
Solve for x: 3/4x+5/8=4x
kompoz [17]
So, you have 3/4x + 5/8 = 4x. We can do this in two ways. Since fractions are harder to deal with, we can turn the fractions into whole numbers.

First we need to find the LCD (Least Common Denominator) between 4 and 8, which is 8. So multiply the 3/4x by 2/2, which gives you an equivalent fraction of 6/8x.

So now we have 6/8x + 5/8 = 4x. Now multiply both sides by 8, to get rid of the denominators of the fractions. That gives us 6x + 5 = 32x. Now use the subtraction property of equality to subtract 6x from both sides giving us 5 = 26x. 

Now you can use the division property of equality to divide 26 on both sides, which gives us x = 5/26.

Hope this helps. :D Feel free to ask any other questions, and if you have any questions about my explanation, don't hesitate to ask.
6 0
3 years ago
Find the constant of proportionality for the table of values.
Anna [14]

The constant of proportionality k is 3.5

Step-by-step explanation:

Proportionality describes any relationship that is always in the same

ratio

If two quantities x and y are in proportionality, then

1. y ∝ x

2. y = k x , where k is the constant of proportionality

∵ x ⇒    6    ,    7      ,    8    ,    9

∵ y ⇒    21   ,   24.5 ,    28  ,    31.5  

∵ y ∝ x

∴ y = k x

- Use x = 6 and y = 21 to find the value of k

∵ x = 6 and y = 21

∴ 21 = k (6)

- Divide both sides by 6

∴ k = 3.5

- Use x = 7 and y = 24.5 to find the value of k

∵ x = 7 and y = 24.5

∴ 24.5 = k (7)

- Divide both sides by 7

∴ k = 3.5

- Use x = 8 and y = 28 to find the value of k

∵ x = 8 and y = 28

∴ 28 = k (8)

- Divide both sides by 8

∴ k = 3.5

- Use x = 9 and y = 31.5 to find the value of k

∵ x = 9 and y = 31.5

∴ 31.5 = k (9)

- Divide both sides by 9

∴ k = 3.5

The constant of proportionality k is 3.5

Learn more:

You can learn more about proportionality in brainly.com/question/10708697

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Easy math problems!!!
neonofarm [45]

Answer:

Rad 68

Step-by-step explanation:

84- 4^2=68

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
From 1980 to 1990, the consumer price index (CPI) increased from 82.4 to 130.7. If a gallon of apple juice cost $0.95 in 1980 an
ryzh [129]
Answer: C $1.51

To solve this, start with a proportion. Put the CPI numbers on the left and the apple juice prices on the right.

You will have:

82.4/130.7 = 0.95/x

Cross multiply to solve and you will get the price of the juice is $1.51.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bee humming birds weigh only 0.0056 ounces. They haev t eat half their body weight every day to survive. How much food does a be
    11·1 answer
  • Skip designs tracks for amusement park rides. For a new design, the track will be elliptical. If the ellipse is placed on a larg
    10·1 answer
  • Solve for y:-<br><br> y + 17 = 21<br><br> Thanks!
    5·2 answers
  • If a b and c satisfy the equation a^2+b^2=c^2, are 2a, 2b, and 2c also possible side lengths of a right triangle? How do you kno
    7·1 answer
  • when jane uses her calling card overseas, the cost of a phone call is .75 for the first three minutes and. 12 for each additiona
    12·1 answer
  • X + 2y -3z = 11<br> 2x + y -2z =9<br> 4x + 3y + z =16
    7·1 answer
  • Which of the following is a rotation? Select all.
    9·2 answers
  • Please help me solve
    11·1 answer
  • What is a unit rate $140 for 18 ft.²
    11·1 answer
  • What is the range of the function y = x^2?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!