1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
1 year ago
15

Altred is saving up money for a down payment on a house. He currently has $4739, but knows he can get a loan at a lower interest

rate if he can put down $5336. If heinvests the $4739 in an account that earns 5.1 % annually, compounded monthly, how long will it take Alfred to accumulate the $5336? Round your answer to two decimal places, if necessary.
Mathematics
1 answer:
Stella [2.4K]1 year ago
5 0

Given the word problem, we can deduce the following information:

Principal amount = $4739

Future amount = $5336

Interest = 5.1 % =0.051

To determine the time to accumulate the $5336, we use the compound interest formula:

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

A=Future amount=$5336

P=Present amount=$4739

r=interest rate = 0.051

n=number of compounding periods =12

t=time in years

We also note that the number of compounding periods must be 12 since the investment is compounded monthly.

We plug in what we know:

\begin{gathered} A=P(1+\frac{r}{n})^{nt} \\ 5336=4739(1+\frac{0.051}{12})^{12t} \\ Simplify\text{ and rearrange} \\ 5336=4739(\frac{12.051}{12})^{12t} \\ 12t=\frac{\ln\frac{5336}{4739}}{\ln\frac{12.051}{12}} \\ t=\frac{\operatorname{\ln}\frac{5,336}{4,739}}{12\operatorname{\ln}\frac{12.051}{12}} \\ Calculate \\ t=2.33 \end{gathered}

Therefore, the answer is 2.33 years.

You might be interested in
Can someone please help me. This is an equation for either an arithmetic or geometric sequence.
djyliett [7]
A6 = -8
a15= -62

There are (15 - 6) terms in between, therefore 9 terms in between.
-8 to -62 ... there is a difference of 54
54 ÷ 9 = 6
Therefore it gets -6 each term.
a6 = -8, a7= -14, a8 = -20 ......




4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 1
Arada [10]
The answer is n+7 and 7+n
5 0
3 years ago
A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
fredd [130]

4.36 I think I hope this helps

8 0
2 years ago
Simplify: (∛125 + ∛64 - ∛1)^1/3​
Liono4ka [1.6K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

(∛125 + ∛64 - ∛1)^1/3​

(5 + 4 - 1)^1/3

8^1/3

= 2

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
After a reflection over the line x-axis, (8,11) is the image of point C. What is the original location of point C.
goblinko [34]
(-8, -11) because the points are just the opposite sign when reflecting over the x-axis
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A meat market has 68 pounds of meat to divide it equally into 6 packs. He must use all the meat. How many pounds of meat will be
    11·1 answer
  • On the 1st Jan 2012 Beth invested some money into a bank account.The account pays 2.5% interest per year.On the 1st Jan 2013 she
    14·1 answer
  • PLEASE HELP! First one gets brainliest!
    12·1 answer
  • What is cotangent of A divided by Tangent of A?
    13·1 answer
  • Teresa worked 18 hours at a day-care center as a volunteer. This represents 60% of her school's
    7·2 answers
  • If y =-5 when x =12.5 find x when y =15
    15·1 answer
  • Loryn made a pitcher of lemonade that contained a 6 and 1/2 cups of lemonade. One serving of lemonade is 1/2 cup. How many cups
    9·1 answer
  • Here is a picture of my rabbit, her name is Bianca. Have a beautiful day :)
    10·1 answer
  • In the triangle below,
    11·1 answer
  • What is the product?<br> (4x)(-3x^8)(-7x^3)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!