1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
1 year ago
6

D(x) = 2x − 4 and c(x) = 2x − 7 Find (d + c)(3)

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]1 year ago
6 0

Answer: 1

Step-by-step explanation:

Find (d + c)(3) The x value is 3 so you plug in 3 for the x's in the equation

d(x) = 2x − 4

d(3) = 2(3) - 4

d(3) = 2

c(x) = 2x − 7

c(3) = 2(3) - 7

c(3) = -1

Now you plug in the value of d and c into your original equation which is (d+c)(3)

(2 + (-1)) = 1

This means (d+c)(3) = 1

You might be interested in
Aaden is packing boxes into a carton that is 8 inches long 8 inches wide and 4 inches tall. the boxes are 2 inches long 1 inch w
vredina [299]
I'm sorry no one can answer and where is the question?
Please put in the question and I might be able to help!
8 0
3 years ago
Brainliest to who answers :>
rusak2 [61]

Answer:

L is not valid.

Step-by-step explanation:

For any triangle, the sum of the two legs must be greater than the hypotenuse. Otherwise the two legs would not be long enough to touch.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What fractional part of a day do you spend sleeping if you sleep 8 hours per day?
Alona [7]
About 24 hours per 1 day
8/24=1/3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a point-slope equation of the line with slope - 10 that goes through the point (1.4) Ay- 4 = -10(x - 1) By+43-10(x+1) O
weqwewe [10]

Answer:

y-4=-10(x-1)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Dan says 3/5 is the same as 3.5 is he correct
lys-0071 [83]
No, 3/5 is equal to 0.6
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The coordinates A(2, 1), B(7, 1), C(2, 4) form what type of polygon?
    8·2 answers
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • Need help smart people
    12·1 answer
  • Rachel has tossed a fair coin ten times. It landed heads up every time. Is this LIKELY?<br> Explain
    12·1 answer
  • If sales tax is 6% and you buy a shirt for $25 how much do you owe?
    8·1 answer
  • Im so scared because if i get 1 more wrong i dont pass please help
    13·2 answers
  • An eagle changes it’s elevation by an average of -14.2 meters every second for 4.8 seconds. What is the change in elevation of t
    14·2 answers
  • Find in the missing values to make the equations true.
    14·1 answer
  • Robert takes 10 days more than Peter to complete a job. If they work together they will
    9·1 answer
  • Please help!!! I will give 20 points to the correct answer !! Thanks so much
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!