1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cricket20 [7]
1 year ago
5

A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.94. How much does each cookie cost?

Mathematics
2 answers:
Natalija [7]1 year ago
7 0

Answer: $0.38

Worded explanation:

4.94 divided by 13 equals 0.38, making your answer $0.38

Unworded explanation:

4.94/13 = 0.38

$0.38

Marina CMI [18]1 year ago
3 0

Answer:

0.38 cents

Step-by-step explanation:

4.94 divided by 13 is 0.38. Hope this helps.

You might be interested in
The RideEm Bicycles factory can produce 110 bicycles in a day at a total cost of $10,900 and it can produce 130 bicycles in a da
kolbaska11 [484]
C - fixed costs; b - costs per bicycle;
c + 110 b = 10,900 
c + 130 b = 11,600
c = 10,900 - 110 b
10,900 - 110 b + 130 b = 11,600
20 b = 700
b = 700 : 20 = $35
c + 110 * 35 = 10,900
c + 3,850 = 10,900
c = 10,900 - 3,850
c = $7,050 ( daily fixed costs )
Marginal cost is the cost of producing one more unit of goods ( one more bicycle ).
Answer:
The company`s daily fixed cost is $7,050.
The marginal cost per bicycle is $35. 
8 0
3 years ago
Which equation below represents a vertical line? y = x + 0, y = x – 0, y = 4, x = 4
dimaraw [331]
A vertical line is represented by x = a number
so ur vertical line is : x = 4 <==

** and just so u know, a horizontal line is represented by y = a number.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a DVD player cost 185, and a carrying case cost $30.00. What is the total price for all if the sales tax is 7%?
raketka [301]
The total price for all are $230.05
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara bought 7 fish. Every month the number of fish she has doubles after m months she will have f fish, where f=7•2^m. How many
pav-90 [236]
After 2 months
f=7×2^2
f=28
3 0
3 years ago
A certain granola bar has 2 grams of fiber. This is 8% of the recommended daily value. How many grams of fiber are recommended d
xeze [42]
If you formulate the question into a word equation it comes out: 

2 grams fiber = .08   <span>×    DRV
          </span>↑          ↑   ↑     <span>↑</span>      <span>↑
    2 g fiber    is  8%  of   the daily recommended value.

Now solve for DRV to find the daily recommended value:

2 g fiber/.08 = DRV

DRV = 25 g fiber</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • When would you use a drawing of comparison bars for a word problem?
    14·1 answer
  • A population of 510,000 toads is expected to shrink at a rate of 6.2% per year. Which is the best prediction for the toad popula
    6·2 answers
  • Hello Plz help me...
    13·1 answer
  • Use an addition sentence to help solve -30 -10
    11·2 answers
  • Larry is given the expression 4058 divided by 54 to evaluate. What is the greatest place value in the quotient? Find the quotien
    9·1 answer
  • Diana is walking at 5 miles per hour and Gustavo is walking at 6 miles per hour and started 1 mile behind Diana. Will Gustavo ev
    7·2 answers
  • The leg of a right triangle is 2 units and the hypotenuse is 3 units. What is the length, in units, of the other leg of the tria
    7·2 answers
  • Of the 36 students in the class, 8 of them are boys. If one student is picked at random, what is the probability that the studen
    12·1 answer
  • Need help asap pic included
    14·1 answer
  • 3u = 72 simplified math problem
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!