Answer:
Purchases= 696,000 pounds
Explanation:
Giving the following information:
Production= 222,000 units.
To make one unit of a finished product, three pounds of direct material Z are required.
<u>To calculate the purchases of direct material, we need to use the following formula:</u>
Purchases= production + desired ending inventory - beginning inventory
Purchases= 222,000*3 + 420,000 - 390,000
Purchases= 696,000 pounds
Answer: Foreign Direct Investment
Explanation:
Foreign Direct Investment is a type of investment into a country where the foreign investor establishes a presence by actually running and operating a company in the domestic country.
This is what the large theme park wants to do in Pantay. By making a commitment and hiring hundreds of locals, the company is intent on running a company on the island so this is Foreign Direct Investment.
Answer: $5,500
Explanation:
The Cost of Goods available for sale is the price of the inventory and purchases that the company intends to sell.
June 1 Inventory = $1,000
June 12 Purchase = $2,400
June 23 Purchase = $2,100
Cost of goods available for sale = 1,000 + 2,400 + 2,100
= $5,500
Answer:
B. In JIT purchasing, raw materials (or goods) are purchased so that products are delivered just as needed for production or sales.
Explanation:
JIT stands for Just in time management. It is an inventory management approach that advocates for the purchase of materials just when they are needed for production. In JIT, there is no storing of materials for use for future production. The purchase of materials is aligned with the production process.
The success of JIT is dependent on management ability to forecast sales volumes accurately. Management must work with reliable suppliers to ensure that materials are available when required. JIT lower's the cost of inventory management by eliminating the need to store huge quantities of materials. It reduces wastage by doing away with losses that arise due to the storage of bulk materials.
Answer:The correct option is C = 0.98%
Explanation:
Ok so we do 25.50 - 2.80 because its being taken out
then we divide the answer we get by 10
or multiply it by .10
Hope this helps :)