Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
9514 1404 393
Answer:
448
Step-by-step explanation:
(4 pt/da)×(7 da/wk)×(16 oz/pt) = 448 oz/wk
That would be 448 fluid ounces per week.
The distance to be covered in the race is 25 miles
average speed of the team is 30 km/h
30 km/m in miles/hour will be:
1 mile=0.621371 km
thus
30 km/h=(30×0.621371) miles/hour
=18.64113 miles/hour
time taken to complete 25 miles will be:
time=distance/speed
=25/18.64113
=1.3411 hours
Answer:
The answer I got was 7 7/10
(sorry if wrong!)
Answer:

Step-by-step explanation:
The rule for the translation is given as

The coordinates of F are (2,2).
We substitute these coordinates into the translation rule to find the coordinates of F'.

