1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
13

(6z 2 - 4z + 1)(8 - 3z).

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]3 years ago
7 0
Distributive property
a(b+c)+ab+ac
a(b-c)=ab-ac

(6z^2-4z+1)(8-3z)
move for nicety
(8-3z)(6z^2-4z+1)
distribute
8(6z^2-4z+1)-3z(6z^2-4z+1)=
48z^2-32z+8-18z^3+12z^2-3z=
-18z^3+48z^2+12z^2-32z-3z+8=
-18z^3+60z-35z+8
You might be interested in
Simplify the expression. 7x^2+3-5(x^2-4) edguneity
Law Incorporation [45]

Answer:

2x^2+23.

Step-by-step explanation:

Combine like terms.

This expression simplified is 2x^2+23.

4 0
2 years ago
If I had $370 in my dad gave me 150 and my mom gave me 150 in my head and uncle gave me 100 and I had 30 how much money do I hav
ruslelena [56]
Just add them up so you’d get $800
5 0
3 years ago
At the grocery store, sliced turkey deli meat is on sale for $11 for 2 pounds. a. What is the cost per pound of sliced turkey de
alexgriva [62]

Answer:

- $5.5 per pound

- y = 5.5x

Step-by-step explanation:

Given

$11 for 2 pounds

Solving (a): Cost per pound

This is calculated by dividing $11 by 2 pounds

Cost\ per\ pound = \frac{\$11}{2\ lb}

Cost\ per\ pound = \$5.5/\ lb

Hence, the cost per pound is $5.5 per pound

Solving (b): Represent as an equation.

If 1 pound costs $5.5 (as shown in (a))

Then

x pounds costs $5.5 * x

Cost = 5.5 * x

Cost = 5.5x

This cost is represented with y

y = 5.5x

6 0
2 years ago
The area of a square garden is 50 m². How long is the diagonal?
yan [13]
D=10 m is the answer.......

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why are (4,6) and (6,4) not at the same point on a grid? explain.
tamaranim1 [39]
This is because for the first coordinate goes over 4 up 6 and the other goes over 6 up 4<span />
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -x+y=_9<br>5x – 2y = 32 ​
    10·1 answer
  • How can you split 112 so you can divide it by seven
    8·2 answers
  • △ABC is reflected to form​​ ​ △A′B′C′ ​.
    14·2 answers
  • Give the answer to the question below.
    7·1 answer
  • What is the answer for 25.2÷2.1 using showing my work
    7·1 answer
  • Use the slope-intercept form of the linear equation to write the equation of the line with the given slope and y-intercept.
    15·1 answer
  • Considering the following statements, what is X → Z? X → Y: If the sum of the interior angles of a shape is 180°, then it's a tr
    6·1 answer
  • The graph below shows the relationship between the amount of peanuts and the amount of chocolate in different packages of snack
    8·1 answer
  • What would be the most logical first step for solving this quadratic equation?
    9·1 answer
  • What is the constant of proportionality?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!