1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
1 year ago
11

Find the unit price of 16 oz of candy with sells for $4.82

Mathematics
1 answer:
e-lub [12.9K]1 year ago
4 0

The price of 16 oz candy is $4.82.

Determine the unit price of candy.

\begin{gathered} s=\frac{4.82}{16} \\ =0.30125 \end{gathered}

You might be interested in
Solve the equation.
lorasvet [3.4K]
I solved this rational equation by combining expressions and isolating the variable a

a = -2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The zoo uses 10 pounds of apples each day.how many pounds of apples should be on the weekly grocery list
balu736 [363]
70 ... multiply 10 by7
3 0
3 years ago
A crane able can support a maximum load of 15,000 kg. If a bucket has a mass of2,000 kg and gravel has a mass of 1,500 kg for ev
marissa [1.9K]
8 2/3. 8 2/3*1.5 +2= 15
6 0
3 years ago
Find the perimeter of the
spayn [35]
D is the right answer
8 0
2 years ago
PLEASE HELP!!! i will give brainliest!!!
Lena [83]

Answer:

2. unabated

3. vindication

4. commence

5. prudence

6. denunciation

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ME PLEASE I NEED HELP ASAP
    11·1 answer
  • Write a real-world problem that can be represented by the algebraic equation shown
    7·2 answers
  • What is the value of n? ​
    8·1 answer
  • In a circle, a central angle whose measure is pi/2 radians intercepts an arc whose length is 3pi/2 centimeters. How many centime
    11·1 answer
  • Yolanda is saving money to buy a game. So far she has saved $12, which is three-fourths of the total cost of the game. How much
    11·1 answer
  • Cindy typed 200 words in 5 minutes. At this rate, how many words can she type in 25 minutes?
    14·1 answer
  • Please explain this to me?​
    14·1 answer
  • HELP WHAT IS THE EQUATION !????
    12·1 answer
  • Which one of the following pairs of sets has no members in common?
    5·1 answer
  • (7÷3/4)×(16-113/10).​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!