1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
10 months ago
10

Maddie is buying flour to make cookies for a bake sale. At the store a 3 pound bag costs $3.69. She needs 25 pounds of flour to

make enough cookies for a bake sale. How much will it cost for the flour?
Mathematics
1 answer:
belka [17]10 months ago
5 0

Cost of 25 pound flour is $30.75.

What is Multiplication?

To multiply means to add a number to itself a particular number of times. Multiplication can be viewed as a process of repeated addition.

Given that;

Price of 3 pound flour = $3.69

She needs 25 pounds of flour to make enough cookies for a bake sale.

Now, Price of 3 pound flour = $3.69

Hence, Cost of 1 pound flour = $3.69 ÷ 3 = $1.23

So, Cost of 25 pound flour = 25 x $1.23

                                          = $30.75

Therefore, Cost of 25 pound flour is $30.75.

Learn more about the multiplication visit:

brainly.com/question/24613775

#SPJ1

You might be interested in
Please help me thanks very much
Luba_88 [7]
The second question is the first choice 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sorry another question!
Julli [10]

Answer:

you start counting from left to right

when you want to calculate the difference you have to choose two numbers that are next to each other and subtract second one from first one and because the different between every 2 numbers in order are the same numbers we call it a common difference.

Step-by-step explanation:

for example for 4 :

1. we can choose two numbers next to each other like 1 and 1.1

2. subtract second from first like 1.1 - 1 = 0.1

3. 1.1 + 0.1 = 1.2

1.2 + 0.1 = 1.3

and ...

so the common difference is 0.1

8 0
3 years ago
Please solve math problem for me... I will mark you brainliest
snow_lady [41]

Answer:

Angle 1 is 60°

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Assuming x=0 and y=0, what is the quotient of 24^6y^2 + 16x^4y^3 + 8x^2y^4
Tcecarenko [31]
There is no quotient: if x is equal to zero, then your problem would simplify to a number divided by zero. As it is impossible to divide by zero, there is no answer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of YB ?
BARSIC [14]

Answer:

YB = 12

Step-by-step explanation:

The product of the measures of the parts of one chord are equal to the product of the measures of the parts of the other chord, that is

7YB = 6 × 14 = 84 ( divide both sides by 7 )

YB = 12

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Given a line with a slope of 1/7, what is the slope of any line that lies perpendicular to it?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THIS
    11·2 answers
  • Evaluate the expression when y = -2<br> -6y
    5·2 answers
  • Patricia earns $8 per hour plus 5% commission on everything she sells. Last week she worked 35 hours and sold $10,000 worth of m
    9·2 answers
  • 10+1/2(4x-8)^2 what is f(3)
    13·1 answer
  • In the year 2002, a company made $3.3 million in profit. For each consecutive year after that, their profit increased by 5%. How
    7·1 answer
  • 283838383838382828 + 8383838388828299383838383838288888 = <br><br><br> A <br> B<br> C<br> D
    6·1 answer
  • A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 8 pounds of jelly beans and 3 pounds of trail mix, the total is $18.
    12·1 answer
  • Solve the following equation: check your solution. 1/4n=7
    9·1 answer
  • The surface areas of two similar solids are 169 m2 and 81 m2. the volume of the larger solid is 124.92 m3. which proportion corr
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!