1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stira [4]
3 years ago
14

How to write 76.12 in words

Mathematics
2 answers:
marta [7]3 years ago
8 0
Seventy-six point twelve.
Simora [160]3 years ago
3 0
Seventy-six and twelve hundredths. I hope you like my answer!!!
You might be interested in
The perimeter of a rectangular baking sheet is 58 inches and its area is 201.25 in.2. What are the length and width of the bakin
anzhelika [568]

Answer:

Length=17.5\ in\\\\Width=11.5\ in

Step-by-step explanation:

The formula for calculate the Area of a rectangle is:

A=lw

Where "l" is the lenght and "w" is the width.

And the formula for calculate the peimeter of a rectangle is:

P=2l+2w

Where "l" is the lenght and "w" is the width.

We know that the perimeter of the rectangular baking sheet is 58 inches and its area is 201.25 in². Then:

A=201.25\ in^2\\\\P=58\ in

<u>The steps are:</u>

1. Solve for the "l" from the formula A=lw:

A=lw\\\\l=\frac{A}{w}\\\\\l=\frac{201.25}{w}

2. Substitute l=\frac{201.25}{w} into the formula P=2l+2w and solve for "w":

58=2(\frac{201.25}{w})+2w\\\\58=\frac{402.5}{w}+2w\\\\58=\frac{402.5+2w^2}{w}\\\\58w=402.5+2w^2\\\\2w^2-58w+402.5=0

Applying the Quadratic formula x=\frac{-b\±\sqrt{b^2-4ac}}{2a}, we get:

x=w=\frac{-(-58)\±\sqrt{(-58)^2-4(2)(402.5)}}{2(2)}\\\\w_1=17.5\\\\w_2=11.5

3.  Substitute w_1=17.5 into l=\frac{201.25}{w}:

l=\frac{201.25}{17.5}=11.5

4. Substitute w_2=11.5 into l=\frac{201.25}{w}:

l=\frac{201.25}{11.5}=17.5

Therefore, since the value of the lenght of a rectangle must be greater that the value of the width, we can conclude that the lenght and the width of the rectangular baking sheet are:

l=17.5\ in\\\\w=11.5\ in

8 0
3 years ago
Find the prime factorization of 35
AnnyKZ [126]
<h3>Question:</h3><h3>•Find the prime factorization of 35.</h3>

Answer:

•The Prime Factors of 35 are 1, 5, 7, 35 and its Factors in Pairs are (1, 35) and (5, 7).

<h3>Explanation:</h3>

#Let's Study

#I Hope It's Help

#Keep On Learning

#Carry On Learning

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me answer this question, I am stuck on this question
svetoff [14.1K]

Step-by-step explanation:

The answer will be 380 inches as of what I have done

5 0
3 years ago
The Florida Everglades welcomes about 2 times 10 to the 3 power visitors per day . Based on this about how many visitors come to
Snezhnost [94]
About 8,000 people visit the Florida Everglades each week
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The first three terms of an arithmetic sequence are as follows.
Anna007 [38]

Answer:

The next two terms are 14 and 20.

Step-by-step explanation:

This is because the pattern is add 6, so you add 6 to 8 which equals 14, then 14 plus 6 equals 20.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A distance AB is observed repeatedly using the same equipment and procedures, and the results, in meters, are listed below: 67.4
    6·1 answer
  • Whenever the population has a normal probability distribution, the sampling distribution of is a normal probability distribution
    12·1 answer
  • Graph the equation below by plotting the y-intercept and a second point on the line. (Zoom in if blurry)
    15·1 answer
  • Steve bought a new TV that cost $399.95. the laptop was on sale for 20% off. If the sales tax is 6.5% how much will he pay for t
    15·1 answer
  • Andrea has 3 tiles.
    15·1 answer
  • Someone be generous &amp; help me please I’ll return the favor
    5·1 answer
  • Ms.Maxwell bought a purse with 1/4 of her money. The purse cost $37.00. How much money did Ms.Maxwell have left after she bought
    9·1 answer
  • How do you do this. Please give a full answer and explain why.
    13·1 answer
  • Seven hundred new chairs were delivered to a school. If each class
    7·2 answers
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!