1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
12

Add. (8y + 6) + (4y + 5) Submit

Mathematics
2 answers:
lina2011 [118]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

(8y + 6) + (4y + 5)=12y+11

Inga [223]3 years ago
6 0

Answer:

12y + 11

Step-by-step explanation:

To add them you would add like terms. That means you would add those with y together and those without together.

8y + 4y + 6 + 5 = 12y + 11

If you want to solve for y, subtract 11 from both sides then divide both sides by 12.

You might be interested in
Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches.
AleksAgata [21]

Answer:

The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

The cost per square inch is $0.29

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- One wheel of cheese has a diameter of 9 inches

∵ The wheel is shaped a circle

∵ The diameter of the wheel is 9 inches

- The radius of the circle is half its diameter

∵ The radius of the wheel = 1/2 its diameter

∴ The radius of the wheel = 1/2 (9) = 4.5 inches

- The area of a circle = πr²

∴ The area of the wheel cheese = π(4.5)² = 63.61725124 inches²

* The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

- The 9-inch wheel of cheese costs $18.60

∵ The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

∵ It cost is $18.60

- To find the cost per square inch divide the cost of the wheel

  by its area

∴ The cost per square inch = 18.60 ÷ 63.62 = 0.29

∴ The cost per square inch is $0.29

6 0
2 years ago
Use a scientific calculator to evaluate ln 26 (round to the nearest ten-thousandth).
tamaranim1 [39]
Ln 26 = 3.2581 to the nearest ten thousandth
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
michael basketball team practice fir 2 hours and 40 minutes yesturday and 3 hours 15 minutes today.how much longer did team prac
Serjik [45]

Answer:

35 minutes

Step-by-step explanation:

2 hrs 4 min= 160 min

3 hrs 15 min= 195 min

195-160=35

6 0
3 years ago
In how many ways can 7 persons be arranged in a line such that (a) two particular persons are never together.
ivanzaharov [21]

Answer:

3600 ways

Step-by-step explanation:

person A has 7 places to choose from :

→ He has 2 places ,one to the extreme left of the line ,the other to the extreme right of the line

If he chose one of those two ,person B will have 5 choices and the other 5 persons will have 5! Choices.

⇒ number of arrangements = 2×5×5! = 1 200

→ But Person A also , can choose one of the 5 places in between the two extremes .

If he chose one of those 5 ,person B will have 4 choices and the other 5 persons wil have 5! Choices.

⇒ number of arrangements = 5×4×5! = 2 400

In Total they can be arranged in :

1200 + 2400 = 3600 ways

3 0
1 year ago
2.789 in word form and in expanded form
mylen [45]
Word form:
Two and seven hundred eighty-nine thousandths

Expanded form:

2

+ 0.7

+ 0.08

+ 0.009
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A philosophy professor assigns letter grades on a test according to the following scheme. A: Top 12% of scores B: Scores below t
    5·1 answer
  • What is the value of m
    11·1 answer
  • Compare using &lt;, &gt;, or =.<br><br> 1/2 ___ 5/10 <br><br> &lt;<br> &gt;<br> =
    7·1 answer
  • Grace sold 5/8 of her stamp collection what is this amount as a decimal
    11·1 answer
  • Divide the difference between 1300 and three hundred fifty, by four
    13·1 answer
  • 67.82 miles per hour to feet per second
    6·1 answer
  • What should the following equation be multiplied by to eliminate the decimals? 9.437x – 6.489 = 0.52 use photo for details ​
    8·1 answer
  • Need help ASAP can you help me solved the problem ?
    5·1 answer
  • Which of the two numbers is a better estimate for the square root of 12? Explain.
    7·1 answer
  • In fort worth, texas, 6 bats ate 36 grams of insects in one night. At this rate, how many grams of insects could 42 bats eat in
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!