Answer:
Step-by-step explanation:
<u>There are two roots:</u>
<u>The function is:</u>
- f(x) = (x - 3)(x - 2)
- = x² - 5x + 6
Answer:
4x+2
Step-by-step explanation:
Perimeter = 2(width) + 2(length). So 12x+4 = 2(2x) + 2(length) .
12x+4 = 4x + 2(length) then subtract 4x from both sides to get 8x+4 = 2(length). In order to get length by itself you need to divide both side by 2.
4x+2 = length. Hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
L=3(5280)/(2(380+250))
L=15840/1260
L=12.57
So to walk three miles one must walk around the garden 12.57 times.
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
So we have 22 riders....each carrying 2 saddle bags.....thats (2 * 22) = 44 bags.....each saddle bag has 3 waters....(44 * 3) = 132 total water bottles